Biznes

880 mln euro na kolej w Polsce. KE przyjęła projekty dofinansowania

880 mln euro na kolej w Polsce. KE przyjęła projekty dofinansowania

"Sprawne połączenia kolejowe w ruchu pasażerskim i towarowym zwiększą spójność terytorialną i jednocześnie zapewnią lepszą jakość powietrza w perspektywie długoterminowej w Polsce. Jest to kolejny przykład udanego działania w ramach polityki spójności" - powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. polityki sąsiedztwa, negocjacji w sprawie rozszerzenia i polityki regionalnej, cytowany w komunikacie

Prawie 838 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację połączeń kolejowych między województwem śląskim a łódzkim.

"Finansowane przez UE prace będą polegały na modernizacji części korytarza kolejowego o długości 214,5 km na odcinku Chorzów Batory - Zduńska Wola Karsznice, między województwem śląskim a łódzkim, w ramach transeuropejskiej sieci transportowej. Poprawi to jakość usług w zakresie przewozów towarowych i pasażerskich, przy czym zwiększy się bezpieczeństwo, a osoby o ograniczonej sprawności ruchowej będą mieć łatwiejszy dostęp do infrastruktury kolejowej" - czytamy dalej.

Oglądaj też: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Zakres projektu obejmuje m.in. wymianę torowiska i modernizację lub budowę mostów. Dzięki inwestycji czas przewozu towarów skrócony zostanie o 37 minut a czas przewozu pasażerów pomiędzy regionami o prawie pół godziny.

Ponad 43 mln euro dofinansowania przeznaczone jest na poprawę transportu towarowego.

"Środki te pomogą sfinansować zakup ponad 930 wagonów platform przeznaczonych do przewozu kontenerów koleją. Wagony te będą obsługiwać 91 połączeń kolejowych między terminalami morskimi i lądowymi na całym terytorium Polski" - czytamy w komunikacie

Celem inwestycji jest przeniesienie przewozu towarów z dróg na tory kolejowe, co ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach poprzez zmniejszenie liczby jeżdżących po nich ciężarówek.

Polska jest największym beneficjentem funduszy udostępnianych w ramach polityki spójności. Od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. w Polsce w ramach polityki spójności sfinansowano budowę lub modernizację 12 200 km dróg, zapewniono dostęp do internetu szerokopasmowego dla 9,1 mln osób oraz utworzono 151 tys. miejsc pracy, podała również Komisja.

W następnym długoterminowym Komisja proponuje zainwestowanie ponad 72 mld euro ze środków przeznaczonych na politykę spójności we wsparcie transformacji polskiej gospodarki, tak by stała się ona bardziej ekologiczna, konkurencyjna i innowacyjna.

,

Źródło:ISBnews