Biznes

Afera GetBack. Rzecznik Finansowy składa pierwszy pozew w sprawie

Afera GetBack. Rzecznik Finansowy składa pierwszy pozew w sprawie

"To modelowy przykład tzw. misselingu, czyli oferowania produktu nieodpowiedniego dla danego klienta" - ocenia całą sprawę biuro Rzecznika Finansowego. Dlatego też RF 21 sierpnia złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew w imieniu klienta Idea Bank S.A.

"Zdaniem Rzecznika został on pokrzywdzony stosowaniem przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających klienta w błąd oraz zakazanej praktyki missellingu w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A." - czytamy w komunikacie Rzecznika.

- Sprawa dotyczy jaskrawego naruszenia interesów osób starszych na rynku finansowym. Klient miał zgromadzone oszczędności na bezpiecznych lokatach, a został skłoniony do ich zainwestowania w ryzykowny instrument finansowy – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Rzecznik tłumaczy w komunikacie, że klient został wprowadzony w błąd na kilku polach: odnośnie osoby eminenta, charakteru obligacji oraz ryzyka związanego z inwestycją. RF tłumaczy, że klient miał zapewnienie banku, że inwestycja w GetBack jest bezpieczna i ma gwarancję zwrotu wpłaconego kapitału.

Zobacz też: Będą cięcia w administracji. Minister komentuje

Rzecznik zarzuca również bankowi, że ten zaproponował ryzykowną inwestycję osobie, która w tamtym momencie miała 85 lat. RF ocenił, że jest to praktyka tzw. missellingu, gdyż 85-latek nie był właściwą osobą do tego typu inwestycji. Klient ten na zakup przeznaczył środki, które miały być wsparciem do jego emerytury.

- W mojej ocenie to przykład nadużycia zaufania klienta do banku. Szczególnie osoby starsze wciąż postrzegają banki jako instytucje zaufania publicznego - wyjaśnia Mariusz Jerzy Golecki, cytowany w komunikacie.

Czytaj: GetBack wprowadzał w błąd nabywców obligacji. Jest decyzja UOKiK

"Rzecznik Finansowy wniósł o zasądzenie na rzecz klienta tytułem odszkodowania kwoty wpłaconej na nabycie obligacji GetBack S.A., której klient nie może obecnie odzyskać. Dodatkowo wniósł o zasądzenie 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na cel społeczny związany z ochroną konsumentów. W tym wypadku na rzecz Federacji Konsumentów z siedzibą w Warszawie" - czytamy.

,

Tagi: obligacje, getback, obligacje getback, afera getback, rzecznik finansowy, ideabank, bankowość, bankiŹródło:money.pl