Biznes

Allegro przeskoczyło gigantów. "Debiut wręcz rewelacyjny"

Allegro przeskoczyło gigantów.

Akcje Allegro od początku poniedziałkowego debiutu na warszawskim parkiecie rosną o ponad 50 procent. "Debiut walorów spółki na parkiecie można uznać za wręcz rewelacyjny" - ocenił w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

To największy debiut na warszawskim parkiecie. Notowania rozpoczęły się o godzinie 9.15. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 65 zł, co oznaczało wzrost o 51 procent względem oferty publicznej.

Wysokie poziomy utrzymywały się w kolejnych godzinach handlu. Około godziny 12.30 jedna akcja kosztowała około 68 zł, po wzroście o ponad 58 procent.

stooq.pl

Zdaniem Michała Stanka z Q Value debiut Allegro na GPW "można uznać za wręcz rewelacyjny". "Niewielu posiadaczy liczyło chyba na sięgającą 51 proc. zwyżkę notowań na otwarciu. Nie zawsze bowiem duża przewaga popytu w trakcie zapisów przekłada się na zyski w trakcie pierwszego notowania" - zauważył w komentarzu.

W jego ocenie "tak udany debiut ma z pewnością szansę na zwiększenie zainteresowania warszawskim parkietem i to zarówno ze strony inwestorów indywidualnych, jak i globalnego kapitału".

W efekcie kapitalizacja Allegro przekroczyła 66 mld zł. "Allegro z wyceną na poziomie 66,5 mld zł już na starcie ucieka obecnym tuzom. To rzadki widok, kiedy debiutant 'na dzień dobry' staje się numerem jeden na rynku" - czytamy w branżowym portalu stockwatch.pl.

"Rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła"

W uroczystości debiutu Allegro na GPW brał udział m.in. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Minister wyraził oczekiwanie, że w przyszłości Allegro będzie szerzej otwartym, wirtualnym oknem na świat, i umożliwi polskim firmom rozwój ich biznesu za granicą.

- Giełdowy debiut Allegro to jest dobra informacja dla każdego z nas. Na warszawską giełdę wchodzi bowiem internetowy serwis, który zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników i który wspiera ponad 4 miliony sprzedających - powiedział Jarosław Gowin.

Jak mówił, w ostatnich miesiącach, "w tym czasie, tak trudnym dla gospodarki polskiej, światowej, rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła".

Zaznaczył, że zakupy przez internet to bezpieczna alternatywa w czasach pandemii. - Nic dziwnego, że Allegro wciąż zatrudnia nowych pracowników. Jako minister rozwoju, pracy i technologii, i jako wicepremier tego rządu mam nadzieję, że po wejściu na giełdę będziecie państwo zatrudniać jeszcze więcej osób - dodał Gowin.

Jak wskazał, Allegro inwestuje także w nowe technologie. - Liczę na to, że po wejściu na giełdę będziecie państwo jeszcze mocniej, jeszcze dynamicznej w ten obszar inwestować - powiedział. Zdaniem wicepremiera rozwój handlu internetowego pozytywnie wpływa na wiele innych branż, jak np. kurierska czy płatności elektronicznych.

Allegro na GPW

Allegro ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW w połowie września tego roku. Akcje spółki mają oznaczenie "ALE".

"Z ofertą o wartości 9,2 mld zł wiązane są olbrzymie nadzieje, daje ona nadzieję na przełom w sentymencie mocno przygaszonym ostatnio krzywą zachorowań na COVID. Okoliczności wydają się dość sprzyjające, lokalny rynek jest mocno wyprzedany, a krajowi gracze powinni być w kolejnych dniach stroną kupującą" - ocenił jeszcze przed giełdowym debiutem Kamil Cisowski z Domu Inwestycyjnego Xelion.

Allegro.eu podało w sobotnim komunikacie giełdowym, że wartość przeprowadzonej oferty publicznej sprzedaży 213 mln 549 tys. 39 akcji oferowanych wyniosła 9 mld 182 mln 608 tys. 677 zł."Zysk netto spółki z IPO wyniósł około 900,5 mln zł po odjęciu kosztów i wydatków związanych z IPO z wyłączeniem 25,5 milionów zł kosztów bezgotówkowych związanych z przyznaniem akcji pracownikom spółki i jej spółek zależnych" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Allegro wskazało, że "przychody netto spółki z IPO zostaną przeznaczone na refinansowanie długu spółki w celu uzyskania lepszej dźwigni finansowej netto, co w ocenie grupy pozwoli jej na większą elastyczność finansową". "Pozostałe kwoty po refinansowaniu zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne grupy" - dodano w komunikacie.

Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 procent. Cena akcji w ofercie publicznej została ustalona na 43 zł.

Allegro.eu jest luksemburską spółką akcyjną.

Zysk netto Allegro w pierwszym półroczu br. wzrósł rok do roku do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE