Biznes

AXA zmieni właściciela w Polsce, Czechach i na Słowacji. Jest zgoda Komisji Europejskiej

AXA zmieni właściciela w Polsce, Czechach i na Słowacji. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Komisja Europejska udzieliła zgody na podstawie europejskiego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. To oznacza, że już wkrótce zakończy się proces przejmowania aktywów AXA za przez spółkę Uniqa.

"Komisja uznała, że planowana koncentracja nie wzbudzi obaw o konkurencję ze względu na ograniczoną obecność zainteresowanych przedsiębiorstw, dużą liczbę konkurentów i/lub ścisłe ramy regulacyjne mające zastosowanie do działalności tych przedsiębiorstw" - podała Komisja w komunikacie.

O tym, że AXA chce opuścić rynki Europy Środkowo-Wschodniej było wiadomo od końca 2019 roku. Aktywami ubezpieczyciela w Polsce, Czechach i na Słowacji było zainteresowanych kilka przedsiębiorstw. Ostatecznie wyścig wygrała Uniqa, która proces przejmowania AXA zaczęła w lutym 2020 roku.

Zobacz też: UOKiK walczy z oszustwami. "Minimalizujemy ryzyko"

Austriacki koncern Uniqa Österreich Versicherungen AG czekał tylko na zgodę Komisji Europejskiej, którą właśnie otrzymał. To oznacza, że wkrótce transakcja warta 1,002 mld euro dojdzie do skutku. Podana kwota jest równowartością 12,4-krotności zysku sprzedawanych firm w ubiegłym roku.

Czytaj: AXA w Polsce zmieni właściciela. Uniqa wykłada pieniądze na stół

AXA w Czechach, Słowacji i Polsce prowadziła działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, produktów emerytalnych i inwestycyjnych. Uniqa działa w branży ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

,

Tagi: przejęcie, spółki, axa, uniqa, ubezpieczyciele, rynek ubezpieczeń, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełdaŹródło:ISBnews