Biznes

Banki stracą przez RPP. Pekao i Alior Bank pokazały wyliczenia

Banki stracą przez RPP. Pekao i Alior Bank pokazały wyliczenia

Rada Polityki Pieniężnej w maju zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Było to duże zaskoczenie dla ekonomistów, którzy w zdecydowanej większości nie spodziewali się zmian.

To dość przykra niespodzianka dla całego sektora bankowego, który zdecydowanie lepiej zarabia w okresach wyższych stóp procentowych. Teraz banki muszą się liczyć z gorszymi wynikami. Wiemy już, jaki wpływ ostatnia decyzja RPP będzie miała na Alior Bank i Pekao.

Czytaj więcej: Ujemne stopy procentowe. RPP się nie odważy na taki krok, choć realnie już są na minusie

Z wyliczeń Alior Banku wynika, że ostatnie cięcie stóp obniży jego zyski o około 41-48 mln zł w skali jednego kwartału. Jeśli dodać do tego obniżki z marca i kwietnia, czyli łączny spadek z 1,5 do 0,1 proc., wychodzi, że wyniki spadną między 116 a 133 mln zł. W całym 2020 roku będzie to kilkaset milionów.

Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Zarząd banku podkreślił jednocześnie, że obecnie nie jest w stanie oszacować wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na poziom kosztów ryzyka. Zapewnił jednak, że wskaźniki płynności banku utrzymują się na wysokich, bezpiecznych poziomach. Pozycja kapitałowa pozostaje niezagrożona.

Czytaj więcej: Hojne premie dla najlepiej zarabiających prezesów w Polsce. Wszystkich zdystansował Szwed

"Ze względu na już obserwowane i dalej prognozowane zmniejszenie aktywności gospodarczej w Polsce, bank spodziewa się ograniczenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i, co za tym idzie, niższej sprzedaży produktów finansowych" - czytamy w komunikacie.

Głównym właścicielem Alior Banku jest PZU. Największy polski ubezpieczyciel ma też udziały w Pekao, którego zarząd także przedstawił swoje szacunki dotyczące strat związanych z niemal zerowymi stopami procentowymi.

Czytaj więcej: RPP znowu zaskakuje. Trzeci miesiąc z rzędu obniża stopy procentowe

"Trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł w skutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę" - wskazuje Pekao.

Bank zapowiedział, że przedstawi zaktualizowaną informację dotyczącą wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na wyniki finansowe banku i grupy w raporcie okresowym za drugi kwartał 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny .

, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: stopy procentowe, wyniki, bankowość, odsetki, kredyty, lokaty, wiadomości, giełdaŹródło:money.pl