Biznes

Budimex zbuduje odcinek ekspresówki S61. Będzie kosztować 843 mln zł

Budimex zbuduje odcinek ekspresówki S61. Będzie kosztować 843 mln zł

Budimex i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku (GDDKiA) podpisały umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S61 Obwodnica Augustowa - granica państwa, na odcinku: koniec obwodnicy Suwałk - Budzisko z obwodnicą Szypliszek - podała spółka.

Wartość umowy wynosi 843 737 091 zł netto.

Termin rozpoczęcia robót ustalono na dzień zawarcia umowy, zaś termin zakończenia robót - na 24 miesiące od daty zawarcia umowy.

Czytaj więcej: GDDKiA podsumowuje rok 2019. "Rekordowy rok, drugi w historii najlepszy wynik"

Odcinek S61 Suwałki - Budzisko będzie miał 24,157 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z nawierzchnią z betonu cementowego. Budowa odcinka jest dofinansowana z unijnego programu Łącząc Europę. Zakończenie robót planowane jest na jesień 2022 roku.

Budowa dróg, ile kilometrów w 2020? Szef GDDKiA ostrożnie: "plany są szerokie, ale będą rozłożone w czasie"

Poprzedni wykonawca, Impresa Pizzarotti, po uzyskaniu decyzji ZRID (maj 2019 r.) nie przystąpił do prowadzenia robót.

Czytaj więcej: ASF w Polsce. Producenci trzody chlewnej chwalą GDDKiA

"Podjęliśmy odpowiedzialną decyzję o odstąpieniu od umowy ze względu na brak mobilizacji i faktycznych przygotowań wykonawcy do rozpoczęcia robót (m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty, a przedłożony projekt czasowej organizacji ruchu nie miał wszystkich wymaganych prawem opinii, w tym m.in. Policji)" - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Zgodnie z warunkami podpisanej właśnie umowy, zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania (ew. optymalizacja projektu), a jeśli zajdzie taka konieczność - również zmiana decyzji ZRID oraz wybudowanie drogi ekspresowej wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowej drogi.

Czytaj więcej: Budowa S7. GDDKiA otwiera nowy odcinek Zakopianki

W ramach inwestycji powstaną 33 obiekty inżynierskie oraz dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki. Zrealizowane zostaną dwa MOP-y kategorii I: Budzisko Wschód i Budzisko Zachód.