Biznes

CD Projekt oferuje zwroty pieniędzy za Cyberpunka 2077. Kurs mocno w dół

CD Projekt oferuje zwroty pieniędzy za Cyberpunka 2077. Kurs mocno w dół

CD Projekt poinformował, że będzie oferował zwroty kosztów dla graczy konsolowych - poinformowano na Twitterze Cyberpunka 2077. Spółka zapowiedziała wydanie dwóch dużych poprawek do gry - pierwszej w styczniu, a drugiej w lutym 2021 r. Akcje spółki przed 10 taniały o ponad 15 procent.

W poniedziałkowym komunikacie podano, że obserwowane przez graczy błędy zostaną naprawione, pierwsza runda aktualizacji została już wydana, a kolejna zostanie wydana w ciągu siedmiu dni.

"Będziemy wydawać aktualizacje jak tylko będą gotowe nowe poprawki. Po świętach będziemy kontynuować prace - wydamy dwa duże patche, z których pierwszy ukaże się w styczniu, a drugi w lutym. To powinno naprawić najbardziej znaczące błędy, z którymi mają do czynienia grający na konsolach ostatniej generacji" - napisano.

W piątek wieczorem portal Metacritic odblokował użytkownikom możliwość oceny nowej gry CD Projektu, której premiera miała miejsce w czwartek. Średnia ocen gry Cyberpunk 2077 na portalu Metacritic dla wersji gry na Sony PlayStation 4 wynosi 2,8 pkt., a wersji na Microsoft Xbox One to 3,7 pkt., w dziesięciostopniowej skali. Lepsze oceny są w przypadku wersji na komputery - 6,8.

W poniedziałek rano kurs akcji CD Projekt zaliczył spadek o 15,60 proc. i wyceniany był na 270 złotych.

Kurs akcji CD ProjektStooq

Zmiany w premiach

Gra Cyberpunk 2077 miała premierę w czwartek, 11 grudnia. Jeszcze w przedsprzedaży gracze zakupili ponad 8 milionów kopii. Tego samego dnia spółka poinformowała, że należności z przedsprzedaży Cyberpunk 2077 przewyższyły nakłady związane z jej produkcją i promocją. Na początku listopada DM BOŚ szacował łączny budżet Cyberpunka 2077 na 1,2 mld zł. To jedna z najdroższych gier w historii.

Według Bloomberga zarząd firmy CD Projekt wziął odpowiedzialność za błędy w niedawno wydanej grze Cyberpunk 2077 i zapowiedział w korespondencji do pracowników, że bez względu na oceny graczy czy krytyków pracownicy otrzymają premie. Wcześniej firma miała wypłacić bonusy w oparciu o wysokość recenzji gry.

"Wcześniej nasz system premiowy skupiał się na recenzji gry i dacie premiery, ale po wzięciu pod uwagę okoliczności uznaliśmy, że nie byłoby to sprawiedliwe. Nie doceniliśmy, jak czasochłonne i skomplikowane jest to i zrobiliście wszystko, by dostarczyć też ambitną, wyjątkową grę" - miał napisać w mailu, do którego dotarł Bloomberg, Adam Badowski, szef studia CD Projekt.

W ubiegłym tygodniu kurs spółki CD Projekt spadł o 27,65 procent i wrócił do poziomów z początku kwietnia.

Spółka CD Projekt należy do indeksu WIG20, skupiającego 20 największych spółek z warszawskiego parkietu. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowani są też inni producenci gier komputerowych, w tym 11 bit studios, Playway, CI Games czy Ten Square Games.

Cyberpunk 2077

Gra Cyberpunk 2077 wyprodukowana została przez polskie studio CD Projekt. Produkt warszawskiej firmy, znanej dotąd głównie z serii gier opartych na cyklu powieści o Wiedźminie, był uznawany przez krytyków za najbardziej oczekiwaną grę roku.

Gra nawiązuje do fabularnej gry karcianej z 1988 roku o tym samym tytule oraz gatunków powieści science-fiction Williama Gibsona, przedstawiających hiperkapitalistyczną i anarchiczną wizję przyszłości. W produkcję programu zaangażowano aktora Keanu Reevesa, który gra głównego bohatera z oryginalnej gry, rockmana-terrorystę Johnny'ego Silverhanda.