Biznes

Czechy planują stan wyjątkowy. Blisko 2 tys. chorych

Czechy planują stan wyjątkowy. Blisko 2 tys. chorych

Czechy planują stan wyjątkowy. Blisko 2 tys. chorych

13Podziel się

1965 osób zakażonych koronawirusem przybyło ostatniej doby w Czechach. Rząd naszych południowych sąsiadów jeszcze w środę ma zamiar wprowadzić stan wyjątkowy.

Czechy planują stan wyjątkowy. Blisko 2 tys. chorych
W Czechach dzienna liczba nowych zakażeń zbliża się już do 2 tys. osób

Prawie 2 tys. nowych chorych to wysoka liczba, ale nie rekord. Niespełna dwa tygodnie temu Czesi zanotowali już przyrost na poziomie 3 tys. dziennie.

Jak informuje PAP, w większości przypadków chorzy przechodzą wirusa bezobjawowo lub w sposób łagodny.

Nie zmienia to jednak faktu, że rząd planuje jeszcze w środę po południu podjąć decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całego kraju.

Obejrzyj także: Koronawirus w Polsce. Będą kolejne obostrzenia

Czeski minister zdrowia Roman Prymula już na początku tygodnia zapowiadał taki ruch. Miał otrzymać wsparcie premiera Andreja Babisza oraz szefa sztabu kryzysowego Jana Hamacka.

Wszystko po to, by móc wprowadzać dodatkowe obostrzenia, które mają pomóc w zatrzymaniu wirusa. Mowa tu na przykład o ograniczeniach zgromadzeń czy limitach w galeriach handlowych.

Przypomnijmy, że Czechy już raz w tym roku wprowadziły stan wyjątkowy z powodu szalejącej epidemii. Wiosną kraj ten zamknął granice, jako jeden z pierwszych wprowadził również nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Od połowy marca do końca kwietnia nie mogły spotykać się też więcej niż 2 osoby. Stan wyjątkowy trwał do 17 maja, ale już pod koniec kwietnia niektóre restrykcje były luzowane. Po wakacjach jednak liczba wykrywanych codziennie przypadków zakażenia koronawirusem znacznie wzrosła i jest na poziomie 4-krotnie większej Polski.

Z zamiarem wprowadzenia stanu wyjątkowego nosi się również inny z naszych sąsiadów - Słowacja. Tu co prawda liczba zachorowań jest znacznie niższa, ale władze i tak zamierzają wprowadzić dodatkowe restrykcje. Tu również decyzja spodziewana jest w ciągu najbliższych godzin.

gospodarkakoronawiruskoronawirus kryzysŹródło:money.pl
asde2 godz. temu"bezobjawowo lub w sposob lagodny" - no ja pitole. jak pisal JP 2 - wolnosc drozsza niz smierc. szkoda, ze opraca w tym przypadku jest wlasny rzad.wirus nie jes...2 godz. temuCzy obawiają się, że dojdzie do dalszego konfliktu zbrojnego ? który już się zaczął z Armenią, Azerbejdżanem i Turcją..co jest istot...2 godz. temuwirus to tylko temat zastępczy....istotna jest polityka gospodarcza a teraz jeszcze dochodzi do konfliktów zbrojnych....macie tego świadomość? Czy bawicie się dalej w noszenie/nie noszenie szmatek?Jola2 godz. temuO Czechosłowację się nie martwcie.To bardzo dzielny i pracowity naród!Maj2 godz. temuJuż dość tych bzdurOlek8 min. temuszaleńczo postępowanie obywateli nie noszą maseczek myślą że to jakieś żartywygraja ci co się słuchają mądrości lekarzy zakaz to zakazprzyjaciel30 min. temuA moze tak wprowadzic u nas,taki stan .? Ale by sie cieszył Jarek. Mamusi niema a wiedząc o tym , napewno by nie zaspal . I został by kombatantem.U nas jest 37 min. temurekord zakażeń tylko zero nakładów na badania, rozpoznanie. Brak forsy, trzeba by wyciągnąć z worów sekty.Jola52 min. temuBrawo Czechosłowacja!Powiedzcie NIE kłamczuszkom!Socjolog1 godz. temuCzechosłowacy i z tego wyjdą.To bardzo dzielny i pracowity naród!co jest istot...2 godz. temuwirus to tylko temat zastępczy....istotna jest polityka gospodarcza a teraz jeszcze dochodzi do konfliktów zbrojnych....macie tego świadomość? Czy bawicie się dalej w noszenie/nie noszenie szmatek?wirus nie jes...2 godz. temuCzy obawiają się, że dojdzie do dalszego konfliktu zbrojnego ? który już się zaczął z Armenią, Azerbejdżanem i Turcją..G.t2 godz. temuKażdy może w swoim kraju rządzić tak jak chce i uważa za najlepsze. My możemy tyko obserwować a nie krytykować bądź narzucać swoje rozwiązania.Piotr2 godz. temuMedia i rządzący kłamią. Zabrali nam wolnośćasdasda2 godz. temuproszę jak Czesi sobie doskonale radza z pandemia, stan wyjątkowy i nicht diskutieren...Maj2 godz. temuJuż dość tych bzdurasde2 godz. temu"bezobjawowo lub w sposob lagodny" - no ja pitole. jak pisal JP 2 - wolnosc drozsza niz smierc. szkoda, ze opraca w tym przypadku jest wlasny rzad.Jola2 godz. temuO Czechosłowację się nie martwcie.To bardzo dzielny i pracowity naród!