Biznes

Deutsche Bank przegrał z frankowiczem. Rekordowa kwota

Deutsche Bank przegrał z frankowiczem. Rekordowa kwota
KUC|

Deutsche Bank przegrał z frankowiczem. Rekordowa kwota

1Podziel się

Aż 4,5 mln zł wyniosła w sumie kwota, którą jeden z klientów wygrał w sądowej batalii z Deutsche Bankiem. Chodziło o umowę kredytową, która zdaniem sądu od początku była nieważna.

Deutsche Bank przegrał z frankowiczem. Rekordowa kwota
Frankowicz wygrał sprawę z Deutsche Bankiem (Flickr, Tony Webster.CC BY 2.0.Flickr)

Historię opisuje społeczność "Życie bez kredytu", które zajmuje się m.in. wsparciem kredytobiorców w sporach z bankami. Mowa tu przede wszystkim o tzw. sprawach frankowych.

W opisywanej sprawie sąd nie poddał jednak w wątpliwość tylko mechanizmu ustalania kursu franka szwajcarskiego. Tak bywało w wielu poprzednich sprawach.

W wyroku z 3 września Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zwrócił uwagę na coś innego. Zdaniem sędziego umowa od początku była źle skonstruowana, bo kwota, którą otrzymałby kredytobiorca byłaby tak naprawdę niemożliwa do ustalenia.

Frankowicze idą po swoje. Ekspert przestrzega przed hurraoptymizmem

"Sędzia Szymon Łukasiewicz orzekł, że istotnym elementem umowy kredytowej jest udostępnienie kredytobiorcy odpowiedniej kwoty pieniężnej do realizacji określonego w umowie kredytowej celu. W związku z powyższym kredytobiorca powinien otrzymać taką kwotę pieniężną, która będzie wystarczająca do zrealizowania celu, czyli kupna mieszkania. W opinii sędziego w przedmiotowej sprawie powyższe założenie nie zostało spełnione" - pisze w komunikacie "Życie bez kredytu".

Sędzia twierdził, że umowa od początku naruszała art. 69 ustawy Prawo bankowe.

"Kredytobiorca wnioskował o udzielnie kredytu w kwocie o ponad 200 000 zł wyższej niż kwota ostatecznie otrzymana do dyspozycji kredytobiorcy. W ocenie sądu takie sformułowanie mechanizmu wypłaty, mechanizmu wypłacenia środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy skutkuje niezgodnością umowy kredytu z przepisami" - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także:

Frankowicz kontra skarbówka. Kredytobiorca wygrał spór o PIT od umorzonego kredytu

W efekcie kredytobiorca może cieszyć się, że jego saldo kredytowe zostało zmniejszone z ponad 2 mln zł do zera. "Pozostałe kwoty 330 000 zł i 500 000 CHF będą dochodzone w drodze egzekucji" - informuje "Życie bez kredytu".

bCWLtKKqbankowośćbankideutsche bankŹródło:money.plKOMENTARZE(1)
brawo6 min. temuBrawo dla sądu, w końcu ktoś sie nad tym banksterskim przekrętem pochylił.Najnowsze komentarze (1)brawo6 min. temuBrawo dla sądu, w końcu ktoś sie nad tym banksterskim przekrętem pochylił.
  1. Polecane
Pięć dni, które wstrząsnęły rynkiem. Tanie mięso już jedzie do PolskiPięć dni, które wstrząsnęły rynkiem. Tanie mięso już jedzie do PolskiPo rozpadzie ZSRR Ukraina startowała z wyższego pułapu niż Polska. Dziś podziwia nasz krajPo rozpadzie ZSRR Ukraina startowała z wyższego pułapu niż Polska. Dziś podziwia nasz kraj2800 zł pensji? Ważna data dla tych, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenie2800 zł pensji? Ważna data dla tych, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenieZmiany w kodeksie pracy. Pieniądze za pracę z domu?Zmiany w kodeksie pracy. Pieniądze za pracę z domu?Likwidacja OFE już wkrótce. Kryzys może zmienić zasady transferu środkówLikwidacja OFE już wkrótce. Kryzys może zmienić zasady transferu środkówSzykują się duże zmiany procesu budowlanego, w tym roku pojawią się już pierwsze narzędziaSzykują się duże zmiany procesu budowlanego, w tym roku pojawią się już pierwsze narzędzia