Biznes

Dywidendy banków. Prezes KNF apeluje o wstrzymanie wypłat

Dywidendy banków. Prezes KNF apeluje o wstrzymanie wypłat

Trwa sezon publikacji rocznych raportów finansowych spółek. Firmy podsumowują zyski wypracowane w 2019 roku, by za chwilę decydować o ich rozdysponowaniu. Dobrą praktyką jest dzielenie się zyskami z właścicielami, a w przypadku spółek giełdowych z wielką grupą posiadaczy akcji.

Ze względu na spore zyski wiele banków w przeszłości było bardzo hojnych. Wszyscy ci, którzy liczyli na udział w zyskach, będą musieli obejść się smakiem. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaapelował, by banki i ubezpieczyciele powstrzymali się z wypłatami i zachowali całą kasę dla siebie.

- Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - ogłosił prezes KNF Jacek Jastrzębski.

Dodał, że oczekuje niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

- Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynuowania podstawowej działalności - podkreślił Jastrzębski.

Rekomendacja KNF nie jest prawnie wiążąca, ale banki i ubezpieczyciele zawsze stosują się do tego typu zaleceń.

Jakie pieniądze przejdą koło nosa inwestorom posiadającym akcje? Duże. Zysk netto całego sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł w 2019 roku 14,68 mld zł - wynika z danych KNF. Banki zarobiły łącznie o 12,5 proc. więcej niż w 2018 roku.

Warto dodać, że nie wszystkie banki skończyły rok na plusie. Na koniec grudnia 19 banków (5 komercyjnych i 14 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 715 mln zł.

Apel o niewypłacanie dywidend dotyczy też ubezpieczycieli, którzy również do podziału mają sporą sumę. Mowa o 7,22 mld zł. Tu mamy do czynienia z poprawą wyników, bo w 2018 roku zyski wyniosły 6,69 mld zł.

Stratny będzie m.in. skarb państwa, który nie może liczyć na udział w zyskach w PKO BP czy PZU, w których ma odpowiednio 29 i 34 proc. A tylko te dwie instytucje finansowe w ubiegłym roku wypracowały ponad 7 mld zł zysku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie