Biznes

Grupa Idea Bank może zapłacić inwestorom za condohotele, które nie powstały

Grupa Idea Bank może zapłacić inwestorom za condohotele, które nie powstały

O sprawie informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu", który porozmawiał z przedstawicielem poszkodowanych - kancelarią Anny Bufnal z Gdyni. Dziennikarze dowiedzieli się, że pod koniec roku sąd oddalił apelację Idea Banku i Development System (wcześniej LC Corp Sky Tower) od wstępnego wyroku ws. dwojga inwestorów w condohotel w Ostródzie.

Kancelaria dlatego też chce odzyskać w sądzie zwrot dla swoich klientów w wysokości 100 proc. To właśnie gabinet Anny Bufnal reprezentuje inwestorów w sprawach dot. obu inwestycji.

Condohotele we Władysławowie i Ostródzie nigdy nie powstały. W trakcie ich budowy deweloperzy upadli. W tej sytuacji inwestorzy zdecydowali się pozwać pośredników, którzy zapewniali ich o pewnym zarobku. W rzeczywistości inwestycja ta była obarczona wysokim ryzykiem.

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

- Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić przekonującym pracownikom instytucji na ryzykowny biznes w condohotele. Interes wydawał się na tyle obiecujący i realny, że niektórzy zdecydowali się zapłacić po 200-400 tys. złotych za jeden lokal, a kusili się nawet na kilka - tłumaczy radca prawny Anna Bufnal, w rozmowie z "PB".

Pozwanymi w tych sprawach są firmy z grupy kapitałowej Idea Banku, które pośredniczyły w sprzedaży lokali w condohotelach. Mowa tutaj o spółkach: Lion’s Bank oddział Idea Banku, Home Broker, Open Finance oraz Lion’s House (obecnie Development System).

Kancelaria przewiduje, że pierwsze wyroki w tych sprawach pojawią się jeszcze w 2020 roku.

Idea Bank, zapytany przez "PB" o ewentualną strategię w przypadku przegranych spraw, odpowiedział, że z zasady nie komentuje wydarzeń hipotetycznych - zgodnie z przyjętą strategią przez bank. Bank również nie chciał skomentować historycznych wydarzeń spółek należących do grupy Idea Banku. Podkreślono natomiast, że w aktualnym modelu biznesowym bank nie wziąłby udziału w tych projektach.

Obu inwestycjom już wcześniej przyglądał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inwestorzy skarżyli się, że nie zostali poinformowali o skali ryzyka przy tych inwestycjach.

W przypadku condohotelu we Władysławowie, UOKiK nałożył karę na Home Brokera w wysokości 330 tys. złotych. Spółka odwołała się i w tej chwili sprawa jest w sądzie drugiej instancji (pierwsza przyznała rację Urzędowi). W przypadku inwestycji w Ostródzie UOKiK nie mógł podjąć żadnych czynności z uwagi na przedawnienie.

,