Biznes

Idea Bank broni się przed kryzysem. Grupa Czarneckiego półrocze kończy z zyskiem

Idea Bank broni się przed kryzysem. Grupa Czarneckiego półrocze kończy z zyskiem

Z miesiąca na miesiąc coraz gorzej wyglądają wyniki sektora bankowego. Bilans po lipcu jest taki, że 17 banków wykazało straty, a zyski całej branży są o ponad połowę niższe niż rok wcześniej - wynika z ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF, podsumowując wyniki sektora bankowego, nie wskazuje konkretnych nazw. Wśród banków, które mogły znaleźć się pod kreską, można było wymieniać Idea Bank, który od dłuższego czasu jest w restrukturyzacji. Był czas, że regularnie wykazywał straty, ale od kilku kwartałów mógł pochwalić się zyskami i tak też jest teraz.

Cała grupa Idea Banku tylko w drugim kwartale odnotowała nieco ponad milion złotych zysku netto wobec około 500 tys. zł straty rok wcześniej. Dodając zysk z pierwszych trzech miesięcy, bilans półrocza to 2,7 mln zł na plusie. A przypomnijmy, że rok temu w analogicznym podsumowaniu bank miał prawie 84 mln zł straty.

Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Pozytywnie na wyniki zareagowali inwestorzy giełdowi. Kurs akcji Idea Banku rośnie około 4 proc. Odrabia tym samym straty z ostatnich dni, gdy bank znalazł się pod presją wywołaną m.in. kłopotami znaczącego udziałowca, jakim jest Leszek Czarnecki.

Prokuratura Regionalna w Warszawie zamierza postawić zarzuty Leszkowi Czarneckiemu i chce aresztu dla biznesmena. Dochodzenie dotyczy afery GetBack. Śledczy chcą uzyskać sądową zgodę na areszt i zamierzają też wydać za nim list gończy.

Przygotowani na pandemię

Przedstawiciele banku podkreślają, że "udało się zbudować zdrowe fundamenty pozwalające osiągać trwałą rentowność".

Bank, którego znaczącym udziałowcem jest biznesmen Leszek Czarnecki, wskazuje, że jest gotowy do pełnej absorbcji obniżek stóp procentowych wprowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

Idea Bank zapewnia też, że ma nadal wysoki potencjał do dalszej obniżki kosztów działalności i w konsekwencji, całkowitej kompensacji utraconych przychodów z portfela kredytowego.

Czytaj więcej: Giełda boi się drugiej fali koronawirusa. Jednego dnia wyparowały 23 mld zł

- Dzięki radykalnym decyzjom strukturalnie ograniczającym koszty banku, weszliśmy w czas lockdownu odchudzeni i elastyczni, co widać w dodatnich wynikach banku, które pozytywnie pozycjonują nas na tle rynku w tym niezwykle trudnym czasie także dla sektora bankowego - komentuje sytuację prezes Jerzy Pruski.

Idea Bank przygotowuje się też m.in. na spodziewaną drugą falę epidemii i dlatego około 90 proc. pracowników centrali pracuje zdalnie. Biorąc pod uwagę także osoby zatrudnione w oddziałach, wychodzi na to, że w sumie 80 proc. pracowników Idei pracuje w specjalnym trybie.

Nowy plan naprawy

Idea Bank, choć pokazuje zyski, ciągle ma jeszcze sporo do zrobienia w kwestii restrukturyzacji działalności. Zapowiedział, że nowy plan naprawy zaprezentuje Komisji Nadzoru Finansowego w połowie października.

Bank podkreślił, że jego celem strategicznym było i jest odbudowanie współczynników kapitałowych, które zapewniają m.in. bezpieczeństwo środków powierzonych przez klientów. Dla osiągnięcia tego celu został przygotowany i przedstawiony rynkowi plan działań służących szybkiej ich poprawie.

Czytaj więcej: "Holding PiS" czy prywatny biznes? Porównaliśmy wyniki po pół roku epidemii

"Ze względu na fakt, że kurator banku (którego funkcję pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny) w ostatnich tygodniach dwukrotnie sprzeciwił się części tych projektów, bank pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę sytuacji kapitałowej. Zostaną one wpisane do nowego planu naprawy, który zostanie zaprezentowany Komisji Nadzoru Finansowego w połowie października, zgodnie z oczekiwaniami nadzoru" - czytamy w komunikacie.

Łączny współczynnik kapitałowy, obliczony zgodnie z obowiązujący przepisami (CRR/CRD IV Grupy) wyniósł 0,86 proc. na koniec czerwca. Współczynnik kapitału podstawowego (Tier 1) wynosił 0,3 proc.

,

Tagi: giełda, banki, wiadomości, idea bank, wyniki, kryzysŹródło:ISBnews