Biznes

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego

Warszawska prokuratura wystosowała zarzuty wobec Leszka Czarneckiego. Miał narazić klientów Idea Banku oraz sam bank na straty w ogromnej skali. Chodzi o aferę GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko jej twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały trefne obligacje.

O sprawie zrobiło się w ostatnich dniach ciszej, ale publiczne organy działają. Komisja Nadzoru Finansowego zawnioskowała o odwołanie Czarneckiego z rad nadzorczych Idea Banku i Getin Noble Banku. Wiadomo już, że na apel obie instytucje pozytywnie odpowiedziały.

Na 28 i 29 października zostały zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków. Głównym punktem spotkań będzie głosowanie w sprawie odwołania Leszka Czarneckiego z obu rad nadzorczych.

Poniżej projekt uchwały, który będzie poddany pod głosowanie 29 października.

Zostały też przygotowane specjalne projekty uchwał w sprawie ewentualnego powołania nowego członka rady nadzorczej.

Co ciekawe, decyzję o odwołaniu będzie podejmował w zasadzie sam Leszek Czarnecki. To do niego należy grubo ponad połowa głosów w Getin Noble Banku. Z kolei w Idei głównym akcjonariusze jest formalnie Getin Holding - kontrolowany przez biznesmena.

UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

W uzasadnieniu wniosku o odwołaniu KNF powołała się na prowadzone śledztwo w sprawie oferowania za pośrednictwem Idea Banku obligacji spółkiGetBack.

W obronę biznesmena bierze mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

Według Giertycha zarzuty mogą być "chęcią realizacji planu Zdzisława". Giertych nawiązuje tu do słynnych taśm szefa KNF. Według zapisów rozmów, w tym "planie" mogło chodzić o przejęcie banku za złotówkę. Szerzej całą sprawę opisujemy tutaj.

"Absurdalność stawianych zarzutów dodatkowo obrazuje fakt, że mój mocodawca nadzoruje kilkanaście dużych spółek, w tym wiele banków. Nigdy nie był natomiast w zarządzie GetBack lub w radzie nadzorczej tej spółki. Sprzedażą obligacji GetBack zajmowały się liczne podmioty, w tym banki państwowe i żadna z osób z tych podmiotów zarzutów nie ma" - wskazuje pełnomocnik Czarneckiego.

,

Tagi: giełda, wiadomości, leszek czarnecki, knf, getin noble bank, idea bank, afera getbackŹródło:money.pl