Biznes

KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy

KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy

KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy

4Podziel się

Kryzys wywołany koronawirusem mocno odbił się na wynikach banków. W trosce o bezpieczeństwo pieniędzy klientów KNF zaleca instytucjom wstrzymanie się z wypłacaniem zysków za poprzednie lata. Pismo takie trafiło już do mBanku i Pekao.

KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy
KNF wysyła pisma do banków z zaleceniami w sprawie dywidendy. (money.pl, Rafał Parczewski)

Przez lata bardzo dobrej koniunktury w sektorze bankowym normą było wypłacanie sowitych dywidend posiadaczom akcji. W ten sposób banki dzieliły się z inwestorami wypracowanymi zyskami. Pandemia ten trend zatrzymała.

W piątkowy poranek zarząd mBanku poinformował o otrzymaniu pisma z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W nim urzędnicy zalecają wstrzymanie się z wypłatą dywidendy w pierwszym półroczu 2021 roku. Chodzi zarówno o zyski za 2020, jak i niepodzielone wcześniej zyski za wcześniejsze lata.

KNF apeluje też o "niepodejmowanie przez bank w pierwszym półroczu 2021 roku, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wykupów akcji własnych".

Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów

Chodzi o to, by banki wypracowane zyski i kapitały akumulowały. Wszystko po to, by kryzys, który ciągle dotyka sektor bankowy, nie zagroził bezpieczeństwu pieniędzy zgromadzonych na kontach przez klientów.

Ponadto KNF poinformowała, że jej stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w drugiej połowie 2021 roku będzie przedstawione odrębnie po dokonaniu analizy sytuacji sektora bankowego w pierwszym półroczu.

Pismo o identycznej treści otrzymał także bank Pekao - o czym zarząd pisał już w czwartek wieczorem. Można się domyślać, że analogiczne zalecenia dostały także inne instytucje finansowe.

KNF w przesłanych pismach powołuje się na uchwałę podjętą przez urzędników 16 grudnia 2020 roku, która dotyczyła właśnie polityki dywidendowej banków komercyjnych.

O skali problemów sektora w związku z COVID-19 świadczą choćby wyniki finansowe za pierwsze 11 miesięcy 2020 roku. Od stycznia do listopada wszystkie banki działające w Polsce miały łącznie zysk netto na poziomie 7,87 mld zł. To oznacza ponad 40-proc. spadek w porównaniu z danymi z analogicznego okresu poprzedniego roku.

giełdawiadomościbanki
Zdziso4 godz. temuMają nie wypłacać dywidendy bo kolejne banki nie rząd chce przejąć ? I więcej kasy będzie do podziału na Swoich ?Bo jeśli bank ma zysk to dywidendę wypłacić powinien.Marek4 godz. temuPekao ma nie wypłacać dywidendy bo wsadzili tam tylu pisowców, że zaczyna brakować kasy na napełnienie koryta. A członków PIS, którzy chcą się sprawdzić w bankowości jest jeszcze masa.Morphy40 min. temuPrzyczyną spadku wyników banków nie jest pandemia tylko obniżenie stóp procentowych przez komunistów z PiS, którzy postanowili okraść Polaków z oszczędności.Więc to nie koronawirus jest przyczyną kłopotów banków tylko partia komunistyczna (PiS).Mamy najniższe realne stopy procentowe w całej UE - wystarczy dojść do średniej, a wtedy zyski banków odbiją. Tylko, że wtedy Morawiecki nie będzie mógł okradać Polaków przy pomocy podatku inflacyjnego. A jak tu żyć bez złodziejstwa - dla komunistów rzecz niewyobrażalna.Obi wan Kenob...3 godz. temuM bank wspiera Owsiaka to trzeba potem wytłumaczyć , że to przez WOŚP nie ma dywidendy