Biznes

Kolejny bank wprowadza zmiany w płatnościach. Klienci muszą dokonać wyboru

Kolejny bank wprowadza zmiany w płatnościach. Klienci muszą dokonać wyboru

Od 31 października dla klientów Spółdzielczej Grupy Bankowej zmieni się sposób płatności kartą debetową w internecie. Do tego czasu trzeba wybrać jedną z metod potwierdzenia transakcji. Inaczej płatności nie będą mogły zostać zrealizowane - czytamy w komunikacie.

Spółdzielczą Grupę Bankową tworzą 192 Banki Spółdzielcze i SGB-Bank S.A. Według informacji dostępnych na stronie SGB, grupa obsługuje łącznie ponad 1,5 miliona klientów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zmiany w płatnościach kartami

Od 31 października płatności kartą debetową w internecie z usługą 3D Secure klienci SGB potwierdzą na dwa sposoby. W aplikacji SGB Mobile lub poprzez udzielenie odpowiedzi na pytanie weryfikacyjne i podanie hasła 3D Secure (kod SMS). Hasło zostanie przesłane na numer telefonu podany do kontaktu w swoim banku.

"Pamiętaj, że jeśli nie wybierzesz jednej ze wskazanych metod potwierdzania transakcji, po 31 października br. Twoje płatności w internecie z 3D Secure nie będą mogły zostać realizowane" - ostrzegają przedstawiciele SGB.

Od 30 września odpowiedź na pytanie weryfikacyjne można ustalić w placówce swojego banku. Od 19 października, bez konieczności wizyty w placówce banku, będzie można wybrać metodę potwierdzania transakcji internetowych w aplikacji SGB Mobile.

Obecnie transakcje z wykorzystaniem kart debetowych potwierdzane są hasłem 3D Secure (kodem SMS). Usługa 3D Secure to dodatkowe, darmowe zabezpieczenie płatności kartą w internecie. Usługa działa od momentu aktywacji karty debetowej – klienci nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych czynności w celu aktywacji tej usługi.

Posiadacze karty kredytowej, przedpłaconej lub charge, zanim dokonają pierwszej płatności zabezpieczonej usługą 3D Secure muszą jednorazowo zarejestrować kartę oraz nadać hasło stałe.

Inne banki

To niejedyny bank, w którym w ostatnim czasie doszło do zmian w płatnościach kartami w internecie. Od 30 września nowe rozwiązania wdrożono w ING Banku Śląskim. "Zmiana dotyczy wszystkich kart debetowych, przedpłaconych i kredytowych" - mogliśmy przeczytać w komunikacie skierowanym do klientów.

Przedstawiciele ING Banku Śląskiego wskazywali, że powodem zmian jest unijna dyrektywa PSD2 wdrożona w Polsce ustawą o usługach płatniczych. Przepisy wymagają od banków stosowania silnego uwierzytelniania, czyli dodatkowego potwierdzenia przy okazji płatności kartą w internecie.

Pierwsze zmiany w związku z PSD2 ING wprowadził we wrześniu 2019 roku, kiedy unijna dyrektywa zaczęła w praktyce obowiązywać. W podobnym czasie wdrożyły ją także inne banki, w tym Pekao, mBank czy Santander.

PAP/Adam Ziemienowicz