Biznes

Koniec awarii w dużym banku. "Przepraszamy za utrudnienia"

Koniec awarii w dużym banku.

W piątek przez ponad dwie godziny występowały problemy z usługami maklerskimi w mBanku. Awaria dotyczyła eMaklera dla klientów mBanku oraz mInwestora dla klientów biura maklerskiego. Niedostępna była także aplikacja mobilna. Przedstawiciele banku po godzinie 12.00 poinformowali o przywróceniu wszystkich usług.

"Usługi maklerskie działają już poprawnie. Możecie korzystać z eMaklera i mInwestora w wersji na komputer oraz z aplikacji mobilnej Biura maklerskiego. Przepraszamy za utrudnienia" - czytamy we wpisie na Twitterze. Informacja podobnej treści pojawiła się również na Facebooku.

Awarie

To , o których poinformował mBank. Pod koniec grudnia występowały problemy z logowanie do aplikacji mobilnej oraz platformy mInwestor.

Na początku grudnia ponad 3-dniowa awaria wystąpiła w systemie maklerskim w ING Banku Śląskim. "Wiemy, że to była trudna sytuacja dla Klientów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nadwyrężyliśmy ich zaufanie" - mogliśmy przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie ING Banku Śląskiego.

W związku z tym m.in. o możliwości zwrot opłat za prowadzenie konta maklerskiego oraz zwrotu prowizji za transakcje giełdowe.