Biznes

Koronawirus. Gigantyczne kolejki we wrocławskim ZOO. "Jak można?"

Koronawirus. Gigantyczne kolejki we wrocławskim ZOO.

Od ponad miesiąca nie było tak wysokiej liczby nowych zakażeń w ciągu jednego dnia. Resort zdrowia podał wczoraj, że koronawirusa wykryto łącznie u kolejnych 584 osób. Tak źle ostatnim razem było od 8 czerwca, kiedy stwierdzono 599 przypadków. Łącznie zakażenie wykryto dotąd u 42 tys. 622 osób, z których 1 664 zmarły.

Liczby niepokoją, ale nie wszystkich. "Jak można wpuszczać tyle ludzi w epidemii? Nawet bez epidemii to jest po prostu przegięcie. Nie można dostać się nigdzie, tylu jest ludzi w ZOO we Wrocławiu. Załączam zdjęcie kolejki do Afrykanarium... Liczy się zysk!" - napisał do naszej redakcji Piotr z Wrocławia. Poruszony czytelnik skontaktował się z redakcją za pośrednictwem naszej platformy #dziejesie.

Sytuacja w ZOO to oczywiście nic wyjątkowego w ostatnich wakacyjnych dniach. Jedna z głównych atrakcji Karkonoszy również przeżywa prawdziwe oblężenie. Żeby wjechać na szczyt Śnieżki, trzeba odstać swoje w długiej, 2,5-godzinnej kolejce. Jak poinformowała nas jedna z czytelniczek, w gęstym tłumie nikt nie przestrzega zasad obowiązujących w pandemii.

Czy słusznie nasi informatorzy czują zaniepokojenie ze względu na takie tłumy i to bez maseczek? Eksperci, z którymi rozmawiamy, radzą, by rzeczywiście nie bagatelizować kwestii spotkań w dużej grupie ludzi.

- Epidemia jest, była i będzie. Oczywiście, ona jest chwiejna. W okresie wakacyjnym, czyli występowania gorąca i wilgoci, ona rzeczywiście rozwija się wolniej, ale jak widać w Polsce jest odwrotnie. Jest to konsekwencją kilku rzeczy: poluzowywania restrykcji i lekceważenia środków zapobiegawczych – komentuje dla money.pl prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Na co zwraca uwagę, w komunikatach MZ podaje liczbę osób zakażonych, u których pojawiły się jakieś objawy. Tymczasem u 80 proc. osób ta choroba przechodzi bezobjawowo. Dlatego według niego te statystyki są zafałszowane. Te właściwe trzeba by przemnożyć nawet przez 5.

, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, wrocławskie zoo, kolejkiŹródło:money.pl