Biznes

Koronawirus. Resort cyfryzacji bierze się za oszustów żerujących na pandemii

Koronawirus. Resort cyfryzacji bierze się za oszustów żerujących na pandemii

W komunikacie resortu, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, podkreślono, że porozumienie ma na celu ochronę przed oszustami wyłudzającymi dane osobowe lub pieniądze, które rzekomo miałyby posłużyć do walki z pandemią koronawirusa.

- We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Pod porozumieniem podpisali się wspólnie przedstawiciele resortu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, NASK, a także najwięksi operatorzy telekomunikacyjni, czyli Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska.

Zobacz też: Poznań nie obniża czynszów przedsiębiorcom. Jaśkowiak tłumaczy

Powstanie również specjalna lista ostrzeżeń. Wpisywane na nią będą te domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych lub środków finansowych. Jak poinformowało ministerstwo, lista ma być powszechnie dostępna, a wpisane na nią strony będą sukcesywnie blokowane.

"Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej - zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u" - wyjaśnia resort w komunikacie.

MC apeluje także do wszystkich, by wykazali się wyjątkową ostrożnością w kontakcie z niepokojącymi treściami. Przed udostępnieniem naszych danych lub pieniędzy, warto zawsze sprawdzić źródło podawanych informacji. Resort zaleca również poszukiwania treści o pandemii koronawirusa w oficjalnych źródłach państwowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

,

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem