Biznes

Kredyty frankowe coraz większym problemem. Kolejny bank utworzył rezerwy

Kredyty frankowe coraz większym problemem. Kolejny bank utworzył rezerwy

Pekao Bank Hipoteczny w ramach prac związanych ze zmianą metodyki szacowania utraty wartości dla portfela kredytowego podjął decyzję o konieczności dodatkowych odpisów w wysokości 35,4 mln zł na kredytowy udzielone w latach 2004-2008. Tak wynika z komunikatu banku.

Czytaj: Weekendowe przerwy w bankach. Lepiej przygotuj gotówkę

O co chodzi w tworzeniu odpisów? Banki tworzą je, aby z jednej strony pokryć straty spowodowane faktem, iż niektóre kredyty nie są spłacane, ale też w celu stworzenia rezerwy spodziewając się, że część kredytów może przestać przynosić zysk z odsetek.

Dodatkowo, Pekao Bank Hipoteczny podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 12 mln zł na ryzyko prawne związane z posiadanym portfelem kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. Obie pozycje obciążą wynik Banku za rok 2019.

Dowiedz się: Koronawirus uderzy w banki Chin. Wzrosną "złe długi"

W piątek także Alior Bank poinformował o utworzeniu rezerwy w wysokości 186 mln zł na zwroty kredytów detalicznych spłaconych przedterminowo. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się m.in. mBank, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski czy Santander.

Decyzje te związane są z tzw. małym wyrokiem TSUE z 11 września 2019 r., dotyczącym prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty.

Obejrzyj: Frankowicze kontra banki. "Umowy są nieuczciwe, a banki utrudniają"

,