Biznes

Kursy górniczych spółek wystrzeliły. Dwucyfrowe wzrosty

Kursy górniczych spółek wystrzeliły. Dwucyfrowe wzrosty

Kursy spółek energetycznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wystrzeliły. To efekt porozumienia między rządem i związkowcami, które ogłoszono w piątek.

Około godziny 14.30 wartość akcji spółki Polskiej Grupy Energetycznej rosła o ponad 19 procent.

Notowania akcji spółki PGEstooq.pl

Blisko 20 procent zyskiwały na wartości akcje spółki Tauron.

Notowania akcji spółki Tauronstooq.pl

Dwucyfrowy wzrost notuje również Enea. Wartość akcji rosła o blisko 15 procent.

Notowania akcji spółki Eneastooq.pl

Wartość akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej rosły zaś o ponad 7 procent.

Notowania akcji JSWstooq.pl

O prawie 14 procent rósł także indeks WIG-Energia.

WIG-ENERG

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Porozumienie górników z rządem

Związkowcy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego należąca do Polskiej Grupy Górniczej ma zakończyć działalność w 2049 roku.

Negocjacje powołanego przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i delegacji rządowej trwały z przerwami od minionego wtorku. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Przewodniczący delegacji rządowej, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa, Artur Soboń ocenił, że porozumienie określa model "uczciwej, sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa i energetyki".

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił porozumienie pozytywnie, choć zaznaczył, że de facto oznacza ono zgodę na likwidację - w perspektywie wieloletniej - polskiego górnictwa.

PAP/Adam Ziemienowicz