Biznes

Najwięksi płatnicy CIT. Rekordzista dokłada do budżetu ponad miliard złotych

Najwięksi płatnicy CIT. Rekordzista dokłada do budżetu ponad miliard złotych

Pozycję lidera wśród największych płatników podatku od dochodów przedsiębiorstw utrzymał bank PKO z wynikiem 1,37 mld zł, wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów za 2019 rok.

Tyle zobowiązań z tytułu CIT wypracowała cała podatkowa grupa kapitałowa (PGK PKO BP), do której należą też PKO Bank Hipoteczny i PKO Leasing. Rok wcześniej te trzy podmioty rozliczały się oddzielnie i ich łączne zobowiązania z tytułu CIT były wtedy wyższe o 167 mln zł. Mimo to pozycja największego płatnika podatku pozostała niezagrożona, gdyż pod tym względem bank PKO dystansuje "konkurencję”.

Zobacz też:Ofensywa podatkowa? Rząd uspokaja. A ekspert radzi zapiąć pasy

Znacznie mniej niż rok wcześniej do budżetu dołożyły spółki paliwowe. Podatek od Orlenu zmalał o 130 mln zł, a od PGNiG aż o 250 mln zł. W rezultacie Orlen z drugiego miejsca spadł na piąte, a PGNiG zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu, choć rok wcześniej był na podium. O ponad 120 mln zł skurczył się także podatek od Lotosu, trzeciego paliwowego giganta.

Zmiana w podatkach dla części firm. "To proces uszczelnienia"

Aż 624 mln zł podatku, o ponad 100 mln zł więcej niż rok wcześniej, dołożyła do polskiego budżetu firma Jeronimo Martins, właściciel Biedronki. Tym samym wyprzedziła w zestawieniu m. in. PZU, który zasilił Skarb Państwa kwotą 551 mln zł, czyli ponad 150 mln niższą niż rok wcześniej. Właściciel popularnego dyskontu jako firma prywatna należy do mniejszości w rankingu. W pierwszej dziesiątce aż siedem podmiotów to przedsiębiorstwa państwowe.

W rankingu największych płatników CIT awansowały banki – Santander BP oraz ING Bank Śląski. Szczególnie w przypadku tego drugiego wzrost zobowiązań jest znaczący, bo wynosi nieco ponad 100 mln zł. Rok 2019 był dla tego sektora udany, a banki zdominowały zestawienie największych płatników CIT, w którym zajmują cztery pierwsze pozycje.

20 największych płatników wypracowało dla budżetu 9,8 mld zł, czyli prawie jedną piątą całkowitych wpływów z tego tytułu w 2019 roku. Wśród tych 20 podmiotów, aż 9 to banki. Ich należny podatek za 2019 rok wynosi łącznie ponad 5,1 mld zł, czyli ponad połowę kwoty z tytułu CIT, jaka wpływa do budżetu od 20 największych płatników.

W 2019 roku łączne wpływy do budżetu z CIT wyniosły prawie 40 mld zł. Podatek od grupy PKO BP to 3,4 proc. tej kwoty, a od 9 największych płatników z sektora bankowego - aż 13 proc. tej kwoty.

Jednak za rok takie zestawienie może wyglądać zupełnie inaczej. W 2020 roku wyniki sektora bankowego z miesiąca na miesiąc wyglądają coraz gorzej. Bilans po lipcu jest taki, że 17 banków wykazało straty, a zyski całej branży są o ponad połowę niższe niż rok wcześniej.

Podatek CIT - kto płaci więcej niż 100 mln zł?

W 2019 roku 35 firm wypracowało podatek wyższy niż 100 mln zł. Należą do nich m. in: sieć drogerii Rossmann, Philip Morris (producent papierosów Marlboro), P4 (operator sieci Play), Kompania Piwowarska, Castorama, Allegro czy Budimex. Na liście zabrakło w tym roku m. in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nie ma też LPP, która za 2018 rok zapłaciła ponad 150 mln zł podatku dochodowego. Wynik odzieżowego giganta, właściciela Reserved, po prostu jeszcze nie został wpisany do zestawienia.

,

Tagi: gospodarka, budżet, podatek cit, podatkiŹródło:money.pl