Biznes

Państwo przejmie państwową firmę. Ile zapłaci? Tajemnica

Państwo przejmie państwową firmę. Ile zapłaci? Tajemnica

Państwo przejmie państwową firmę. Ile zapłaci? Tajemnica

1Podziel się

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że państwo zamierza przejąć PGE EJ. To spółka celowa, powołana w celu przygotowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej i należąca do spółek Skarbu Państwa. Resort nie chce zdradzić, ile zapłaci za transakcję.

Państwo przejmie państwową firmę. Ile zapłaci? Tajemnica
Michał Kurtyka odpowiedział senatorowi Gawłowskiemu na pytania dotyczące przejęcia PGE EJ (Flickr)

O sprawę podczas posiedzenia senackiej komisji zapytał ministra Michała Kurtykę jej przewodniczący Stanisław Gawłowski. W poniedziałek opublikował odpowiedź resortu na Twitterze.

Co się w niej znalazło? Szef ministerstwa potwierdził, że rzeczywiście Skarb Pańśtwa zamierza przejąć PGE EJ.

"Zachowanie kontroli nad spółką przez polski rząd zapewni bezpośrednią kontrolę nad procesem decyzyjnym programu Polskiej Energetyki Jądrowej i umożliwi pełnienie pełnienie skutecznego nadzoru właścicielskiego nad spółką realizacją inwestycje w energetykę jądrową" - napisał Kurtyka.

Zobacz także: Rząd chce zamykać kopalnie. Znamy szczegóły

Zapewnił jednocześnie, że jest to decyzja zgodna z programem polskiej energetyki jądrowej, zaktualizowanej przez rząd w październiku 2020 roku.

Resort klimatu przypomina jednocześnie, że dziś PGE EJ należy w 70 proc. do Polskiej Grupy Energetycznej, a po 10 proc. pozostałe państwowe koncerny - Enea, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Tauron Polska Energia.

Ile Skarb Państwa zapłaci za odkupienie podmiotu od... spółek Skarbu Państwa? Nie wiadomo, bo ministerstwo zapewnia, że to tajemnica.

"Ze względu na fakt, iż zakup udziałów dotyczy spółek giełdowych, nie można podać kwoty zakupu przed jego oficjalnym ogłoszeniem" - informuje resort klimatu i środowiska.

- Będę dopytywać - puentuje senator Gawłowski.

, gospodarkaenergetykaenergia jądrowa
Cris32 min. temuczyli kupują sami od siebie...?