Biznes

PKN Orlen sprzedaje "patriotyczny" ekogroszek. Wątpliwości budzi jego pochodzenie

PKN Orlen sprzedaje

Chodzi o produkt ekogroszek Patriot Plus. Węgiel pakowany w workach po 25 kg firma Sobianek z Parczewa reklamuje jako "energię z polskiej ziemi".

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" informuje, że w jego dystrybucję są zaangażowane spółki Skarbu Państwa. Producent deklaruje, że współpracuje z: Polską Grupą Górniczą, Bogdanką, Tauron Wydobycie oraz Węglokoksem. Ekogroszek można też kupić na stacjach PKN Orlen, a także za pośrednictwem Poczty Polskiej, która dostarczy go za darmo.

Tymczasem wątpliwości wzbudza, czy ekogroszek rzeczywiście jest z "polskiej ziemi". "Wyborcza" zapytała o to prof. Michała Wiluczyńskiego, byłego głównego geologa kraju. Wskazał on na wysoką kaloryczność oferowanego produktu i wytłumaczył, że w Polsce "właściwie nie ma kopalń", które wydobywają węgiel o takiej kaloryczności. Dlatego też najprawdopodobniej pochodzi on z Rosji.

Zobacz też: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

Spółka Sobianek nie chciała jednoznacznie zagwarantować, że węgiel w produkcie Patriot Plus jest w pełni polski. Zasłoniła się "tajemnicą handlową".

"GW" podaje, że chwilę po jej telefonie do firmy strona patriotycznego ekogroszku została zawieszona. Rzeczywiście, po wejściu na stronę widnieje komunikat: "Przepraszamy, strona w budowie. Trwają prace administracyjne".

(WP.PL)
(Fot: WP.PL)

Właściciel firmy obiecał przesłać do "Wyborczej" odpowiedź na jej zapytania ws. produktu oraz zawieszenia strony. Jednak nie wysłał ich do momentu zamknięcia numeru.

,