Biznes

Podatek cyfrowy. Kościński daje czas OECD do lata

Podatek cyfrowy. Kościński daje czas OECD do lata

Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl, że "podatek cyfrowy na 100 proc. musi być", ponieważ jego brak zniekształca rynek, a także prowadzi do nieuczciwej konkurencji.

- Taki podatek musi być. Najlepiej, żeby to był globalny podatek - i nad tym pracuje OECD, żeby to nie był podatek ani polski, ani unijny, tylko globalny, bo inaczej tworzymy możliwość, by firmy cyfrowe uciekały do rajów podatkowych czy względnych rajów podatkowych - dodał Kościński.

Obecnie w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) trwa debata nad kształtem nowej daniny. Włączyła się do niej także Unia Europejska.

Zobacz też: Podatek cyfrowy. Kawecki: "premier się wycofał - wielka szkoda"

Polski rząd deklaruje, że na razie czeka na rozwiązanie, które zostanie wypracowane na forum OECD. Jednak cierpliwość gabinetu Mateusza Morawieckiego ma swoje granice.

- Mam nadzieję, że do lata będzie już wypracowana propozycja takiego podatku. A jak nie, to będziemy musieli zastanowić się nad rozwiązaniem w Polsce - np. Francuzi wdrożyli swój podatek, ale nie będą go pobierać do końca roku, też czekają na rozwiązanie globalne - wytłumaczył minister.

Dodał także, że obecnie budżet na 2020 rok nie ma przewidzianych żadnych wpływów z tytułu podatku cyfrowego. Kościński podkreślił, że Polska jest aktywnym uczestnikiem prac w OECD.

- Nie może być tak, że mamy firmy zarejestrowane w Polsce, które działają w sferze cyfrowej i płacą podatki tutaj, a mamy firmy, które są spoza Polski, ale działają na naszym rynku i u nas nie płacą podatku. To zniekształca rynek, to jest według nas nieuczciwa konkurencja - tłumaczył Kościński.

To już kolejny raz, kiedy minister finansów przywołuje na agendę temat podatku cyfrowego. Wcześniej np. mówił o konieczności opodatkowania AirBnB.

Podatek od usług cyfrowych, tzw. podatek GAFA - nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple - ma objąć przychody wszystkich firm cyfrowych.

,

Źródło:ISBnews