Biznes

Pożar w sercu przemysłu winiarskiego. Ewakuowano mieszkańców setek domów

Pożar w sercu przemysłu winiarskiego. Ewakuowano mieszkańców setek domów

W niedzielę wybuchł pożar w położonej w północnej części Kalifornii Dolinie Napa. To region słynący z upraw winorośli i głównym ośrodku kalifornijskiego przemysłu winiarskiego.

Agencja Reutera podała, że pożar rozszerzył się na obszar 809 hektarów, zmuszając do ewakuacji szpitala i ucieczki mieszkańców setek domów. Władze nakazały ewakuację mieszkańców około 600 domów, a mieszkańcy kolejnych 1400 byli w gotowości do ucieczki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pożar w Kalifornii

Jak poinformowały władze, pożar, nazwany Glass Fire (Szklany Ogień), wybuchł w niedzielę nad ranem, czasu lokalnego, koło miejscowości Calistoga położonej w odległości około 120 kilometrów na północ od San Francisco.

Żywioł szybko dotarł do sąsiednich miejscowości Deer Park i St. Helen.

W niedzielę wieczorem płomienie podsycane wiatrem o prędkości do 80 kilometrów na godzinę wypaliły około 728 hektarów trawiastych wzgórz i lasów dębowych - przekazał Tyree Zander, rzecznik stanowego wydziału leśnictwa i ochrony przeciwpożarowej, cytowany przez Reutera.

Pożar w KaliforniiEPA/JOHN G. MABANGLO

Pożar wybuchł w czasie tradycyjnego okresu winobrania w Dolinie Napa, znanej na całym świecie jako jednego z najlepszych regionów winiarskich Kalifornii.

Według organizacji Napa Valley Vinters, 475 winnic zlokalizowanych na tym obszarze odpowiada za zaledwie 4 procent całkowitych rocznych zbiorów winogron w całym stanie. Jednocześnie produkty pochodzące z tego obszaru mają połowę udziału w całej sprzedaży win z Kalifornii.

Pożar w Dolinie NapaEPA/JOHN G. MABANGLO

Przyczyna pożaru

Przyczyna pożaru jest ustalana, nie wyklucza się podpalenia.

Władze zarządziły stan pogotowia pożarowego dla znacznej części południowej Kalifornii, od San Diego do Los Angeles, zdewastowanej już przez wyjątkowo tragiczne wcześniejsze pożary.

Prognozy przewidują bowiem powrót wysokich temperatur, silnych wiatrów i niskiej wilgotności powietrza.