Biznes

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia. Jest projekt nowych przepisów

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia. Jest projekt nowych przepisów

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia. Jest projekt nowych przepisów

6Podziel się

Cudzoziemcy pracujący m.in. w służbie zdrowia i branży IT będą mogli podjąć w Polsce pracę bez uzyskania zezwolenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia. Jest projekt nowych przepisów
Pracę bez zezwolenia będą mogli podjąć m.in. zagraniczni lekarze i dentyści (Pixabay, pixabay)

"Projekt rozporządzenia przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemców posiadających wizę wydaną w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Przewiduje się, że ułatwi to osobom, które uzyskały taką wizę, pełną adaptację na polskim rynku pracy i w społeczeństwie, zwiększając szansę na samodzielne funkcjonowanie - ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które jest autorem projektu.

Jak podaje resort, nowe regulacje mają pomóc m.in. Białorusinom, którzy borykają się z gigantycznym kryzysem politycznym we własnym kraju. Przepisy obejmą naszych wschodnich sąsiadów, którzy mają wizę z adnotacją "Poland. Business Harbour" (PBH). To program skierowany do specjalistów IT, start-upów oraz innych firm, które chcą przenieść swój biznes do Polski.

Zobacz także: Obejrzyj też: Dostają wysokie pensje, ale cena, jaką sami płacą, też jest duża

Bez uzyskania zezwolenia na pracę będą mogli pracować też lekarze i dentyści. "Działania te będą niezwykle ważne w perspektywie najbliższych miesięcy i konieczności wzmocnienia kadrowego służby zdrowia w okresie pandemii COVID-19" - podaje resort rozwoju.

Nowe regulacje mają też dotyczyć cudzoziemców zatrudnionych w prywatnej służbie domowej przez przedstawicieli dyplomatycznych.

Ministerstwo rozwoju zaznacza, że zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w ww. zawodach spowoduje m.in., że nie będą dostępne informacje, które dotychczas są gromadzone w związku z procedurą wydawania zezwolenia na pracę.

Jednocześnie - jak czytamy - cudzoziemcy nie będą objęci mechanizmami ochronnymi związanymi np. z przesłankami wydania zezwolenia na pracę w zakresie porównywalności wynagrodzenia w stosunku do prac na podobnym stanowisku lub podobnego rodzaju na lokalnym rynku pracy.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. W tej chwili jest na etapie opiniowania.

BusinesspracagospodarkaŹródło:
kobieta4 godz. temuCoz za humanitaryzm. ha,ha. To odzew na list polskich medykow pracujacych w innych krajach EU.polak4 godz. temuWyrazy współczucia dla tych którzy się zdecydują evil empire3 godz. temutzn jak będę chciał sprowadzić 10 budowlańców z białorusi to wpiszę im specjalizację IT ? :DbDlaMwSrPorazka.28 min. temuBrawo Polacy. Robcie tak dalej.Julia 19 min. temuSuper, teraz taki czas kiedy cały świat potrzebuje wsparcia, zwłaszcza medycznego. Na Ukrainie bardzo dobre specjaliści, potrafią więcej jak u nas. U nich pielęgniarz ma taką wiedzę jak lekarz, a u nas tylko jak dobrze podać lek do żyły. Ludzie niech każdy kraj się wspiera, bo za chwilę nas może nie być!!!!!