Biznes

Premier omawia nowy pakiet antykryzysowy. "Wirus nie zostawia nam za wiele pola manewru"

Premier omawia nowy pakiet antykryzysowy.

Do Sejmu trafił projekt najnowszego pakietu antykryzysowego. Nowe rozwiązania mają pomóc branżom dotkniętym przez najnowsze obostrzenia. Na wtorkowej konferencji prasowej założenia nowej tarczy omawia premier Mateusz Morawiecki.

Posłowie PiS złożyli w nocy projekt nowelizacji ustawy o COVID-19. Jak wskazują autorzy projektu, celem zmian jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, czy też ponoszącym koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji. Chodzi o branże: gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi - zapaścią gospodarczą, bardzo trudnymi wyborami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do odbicia gospodarczego. Wirus nie zostawia nam za wiele pola manewru - stwierdził premier Morawiecki.

- Wszystkie przedsiębiorstwa, które zostały lub zostaną dotknięte tym rygorem, tymi obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy by również zostały objęte programem wsparcia - podkreślił szef rządu.

Założenia programu

W ramach wsparcia premier wymienił zwolnienie ze składek na ZUS, świadczenie postojowe, czyli dopłatę z budżetu, która ma zapewnić utrzymanie zatrudnienia w firmach.

Ponadto bezzwrotne dotacje 5 tys. zł dla małych i mikrofirm, zwolnienie z opłaty targowej za 2021 rok oraz jednorazową rekompensatę zwolnienia dla samorządów, która będzie refinansowana przez państwo.

Kryterium uzyskania wsparcia to przychód w październiku lub listopadzie mniejszy o 40 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy 2019 roku.

Artykuł jest aktualizowany na bieżąco.