Biznes

Rolnicy dostaną pieniądze na działalność pozarolniczą

Rolnicy dostaną pieniądze na działalność pozarolniczą

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 29 października do 30 listopada.

Kwota dofinansowanie będzie zależała od tego, ile dodatkowych miejsc pracy, które rolnik utworzy w ramach nowej działalności.

W przypadku utworzenia jednego - premia wynosi 150 tys. zł, przy dwóch wzrasta ona do 200 tys. zł, a przy trzech do 250 tys. zł.

Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu

O pieniądze mogą się starać zarówno osoby, które zaczynają działalność po raz pierwszy, jak i te, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą.

O dofinansowanie mogą się też ubiegać osoby, które swój biznes na wsi już prowadzą, ale planują go rozszerzyć o nowy rodzaj.

Wśród dotowanych działalności są m.in.: sprzedaż produktów nierolniczych, naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo, sprzedaż detaliczna, fryzjerstwo, rzemiosło, rękodzielnictwo, prowadzenie obiektów noclegowych i turystycznych, usługi cateringowe, opieka nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalność weterynaryjna, informatyczna, architektoniczna i księgowość.

Osoby, które otrzymają dofinansowanie, 70 proc. kwoty premii muszą wydać na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności.

,

Tagi: rolnictwo, biznes, pieniądzeŹródło:PAP