Biznes

Skarbówka będzie zarządzać systemem opłat drogowych viaToll

Skarbówka będzie zarządzać systemem opłat drogowych viaToll

Na stronach sejmowej komisji infrastruktury pojawił się projekt ustawy, który zakłada, że od 1 lipca system elektronicznego poboru opłat drogowych viaToll ma przejąć Ministerstwo Finansów, a ściślej szef Krajowej Administracji Skarbowej. Za projekt odpowiadają posłowie PiS.

W projekcie zaznaczono, że szef KAS przejmie zarządzanie systemem viaToll od głównego inspektora transportu drogowego, a sam system zmieni nazwę na "Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS".

"W art. 13hb proponuję się, by opłatę elektroniczną pobierał Szef Krajowej Administracji Skarbowej, zwany dalej 'Szefem KAS', zamiast Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Opłata będzie pobierana za pomocą systemu teleinformatycznego zwanego w ustawie 'Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS'" - czytamy w ustawie.

Obejrzyj: Hotele otwarte od 4 maja. Branża nastawia się na niskie ceny

Projekt nadaje szefowi KAS uprawnienia do "podejmowania wszelkich czynności faktycznych i prawnych mających na celu budowę, wdrożenie lub eksploatację systemu poboru opłaty elektronicznej oraz systemu poboru opłaty za przejazd autostradą".

W ustawie zaznaczono jednak, że to minister finansów będzie mógł - w drodze rozporządzenia (bez przetargu) - wskazać firmę, która zajmie się przygotowaniem, wdrożeniem i eksploatacją nowego systemu.

Firma to w projekcie ustawy "Podmiot Wyznaczony", dodano artykuł mówiący o wynagrodzeniu dla "Podmiotu Wyznaczonego", który ma obejmować "uzasadnione koszty oraz rozsądny zysk".

Posłowie PiS w uzasadnieniu projektu wskazali, że "przepis ten jest niezbędny z tego względu, że mimo iż szef KAS przejmie faktyczny pobór opłat drogowych od GITD dopiero z dniem 1 lipca 2020r., konieczne jest zapewnienie szefowi KAS prawnych i faktycznych możliwości podejmowania działań zmierzających do płynnego przejęcia zadań w powyższym terminie".

Zdaniem autorów projektu, zasadne jest odejście od wykorzystywanej obecnie przestarzałej już technologii DSRC. "Celem niniejszej ustawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających wykorzystanie do celów poboru opłaty elektronicznej już używanych urządzeń, przede wszystkich telefonów komórkowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

,

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: viatoll, opłata za autostradę, pis, projekt, skarbówka, kas, ministerstwo finansów, system poboru opłat, gospodarka, wiadomości