Biznes

Śmieci osób w kwarantannie mogą być niebezpieczne, więc powinny być pod specjalnym nadzorem

Śmieci osób w kwarantannie mogą być niebezpieczne, więc powinny być pod specjalnym nadzorem

Wciąż nie wiemy wielu rzeczy na temat koronawirusa. Nie ma na przykład pełnej zgodności naukowców co do tego, jak długo utrzymuje się na różnego typu powierzchniach. A skoro tak, to część firm wywożących śmieci uważa, że śmieci osób przebywających na kwarantannie powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością i wywożone oddzielnie. Tarcza antykryzysowa wprawdzie zawiera uregulowanie dotyczące odpadów w czasie pandemii, ale nie przewiduje żadnej szczególnej procedury odbioru – czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Tarcza antykryzysowa traktuje śmieci z kwarantanny tak samo jak odpady komunalne. To błąd. Mieliśmy już przykłady, że osoba z kwarantanny zachorowała. Te odpady powinny być traktowane w sposób szczególny. Przykładowo przez określony czas być magazynowane w izolacji, a następnie zostać spalone. Lepiej być bowiem bardziej ostrożnym, niż ponosić później negatywne tego skutki. Tego w tarczy niestety zabrakło – powiedział Leszek Świętalski, ekspert ds. odpadów.

Tego samego zdania jest Karol Wójcik, przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Zauważył, że firma odbierająca powinna być poinformowana, że pod danymi adresami przebywa osoba objęta kwarantanną. Jej odpady powinna odbierać wyznaczona specjalnie do tego celu załoga i śmieciarka.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Marek Kacprzak o obradach Sejmu: rewia mody

- Odpady powinny trafić do spalarni albo wyznaczonego punktu składowania, z pominięciem całego łańcucha logistycznego, by zminimalizować ryzyko zakażenia osób np. w sortowni. Ponadto powinniśmy mieć prawo sprawdzania zdrowia naszym pracownikom, m.in. poprzez mierzenie temperatury – stwierdził Karol Wójcik.

Obaw nie podziela główny inspektor sanitarny, do którego takie wątpliwości spłynęły. Jego zdaniem nie ma powodów, by śmieci osób z kwarantanny traktować w jakiś szczególny sposób.

W związku z tym, że osobom przebywającym na kwarantannie nie wolno przekraczać drzwi mieszkania, śmieci wystawiają na korytarz, skąd następnie odbiera je pracownik socjalny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

,

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem