Biznes

Specjalny szczyt UE w sprawie budżetu 2021-2027. Jest data

Specjalny szczyt UE w sprawie budżetu 2021-2027. Jest data

"Zwołam specjalne spotkanie Rady Europejskiej, które rozpocznie się 20 lutego 2020 r. Ze zdrowym rozsądkiem i determinacją możemy zawrzeć umowę w sprawie unijnego budżetu, która przyniesie korzyści wszystkim Europejczykom. Wszystkie strony będą musiały wykazać się gotowością do kompromisu" - napisał Charles Michel na Twitterze.

Michel pokazał też list do unijnych przywódców. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, argumentował w nim, że każde odroczenie rozmów ws. budżetu prowadziłoby do problemów, zagrażałoby też kontynuacji obecnych programów i uruchomieniu nowych.

Obejrzyj także: Długie negocjacje unijnego budżetu. Minister: "nie ma zgodności w UE"

Spór dotyczy kompletnie innych stanowisk tzw. płatników netto (Niemcy, Holandia, Dania, Finlandia) i tzw. przyjaciół polityki spójności (17 państw, w tym Polska).

Pierwsi więcej wpłacają do unijnego budżetu niż z niego wypłacają i chcą, aby limit wydatków na lata 2021-2027 wynosił 1 proc. połączonego dochodu narodowego brutto 27 państw członkowskich, tłumaczy PAP.

Czytaj także: Kim jest Konrad Szymański? To on będzie odpowiadać za pieniądze dla Polski w UE

"Przyjaciele spójności" sprzeciwiają się cięciom, argumentując, że różnice między poszczególnymi regionami UE są zbyt duże, by zmniejszać budżetu UE.

Czytaj także: UE. Powstanie nowy organ do walki z praniem pieniędzy

,