Biznes

Spółki komandytowe objęte CIT-em. Jest projekt ustawy

Spółki komandytowe objęte CIT-em. Jest projekt ustawy
Jakub CeglarzJakub Ceglarz|

Spółki komandytowe objęte CIT-em. Jest projekt ustawy

3Podziel się

W środę wieczorem w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, mającej uszczelnić system podatkowy, szczególnie jeśli chodzi o podatek CIT. Największe zmiany mają dotknąć spółek komandytowych, co niepokoi rynek. Wygląda jednak na to, że projekt został odrobinę zliberalizowany.

Spółki komandytowe objęte CIT-em. Jest projekt ustawy
Ministerstwo Finansów pokazało projekt zmian w podatkach (Ministerstwo Finansów)

Projekt ustawy resort finansów zapowiedział już kilka dni temu. Nowelizuje on wiele innych aktów prawnych. Wśród nich są ustawy o PIT, CIT, zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz kilka innych.

Cel? Zasadniczo: uszczelnienie systemu podatkowego i walka z optymalizacją. Problem jednak polega na tym, że rząd może wylać dziecko z kąpielą. Mówili o tym eksperci Grant Thorntona.

- Zaskakujące jest to, że projekt pojawił jak z kapelusza. Wprowadzenie estońskiego CIT-u, czy innych podatków było głośno zapowiadane, a rewolucyjne zmiany dla firm rząd wprowadza po cichu - komentował kilka dni temu w rozmowie z money.pl Grzegorz Szysz, partner i doradca podatkowy, Grant Thornton.

Zmiana w podatkach dla części firm. "To proces uszczelnienia"

Krytyka z rynku

Wszystko za sprawą objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT poprzez objęcie ich definicją "podatnika podatku dochodowego".

Zdaniem Szysza ucierpieć mogą na przykład deweloperzy oraz wiele firm rodzinnych. W efekcie bowiem zakładanie spółek komandytowych nie będzie dla nikogo opłacalne.

- Zmiana ta dotknie około 40 tys podmiotów. Głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i działa za sprawą spółek komandytowych - zaznaczał kilka dni temu Szysz.

Co ciekawe, planowane zmiany krytykował również rzecznik MŚP. "Projektowane rozwiązania, mające na celu objęcie spółek komandytowych zakresem podmiotowym ustawy o CIT, ocenić należy jako niepokojące, a ich skutkiem może być wprowadzenie podwójnego opodatkowania tych spółek, podobnego jak np. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością" - napisał Rzecznik w wystąpieniu skierowanym do ministra finansów.

To jednak resortu nie zniechęciło, bo w środę wieczorem ponad 100 stron projektu ustawy wraz z uzasadnieniem pojawiło się w Rządowym Centrum Legislacji.

Rząd się ugiął?

W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej prawo podatkowe znalazł się jednak zapis, który może napawać optymizmem tych, którzy prowadzą biznes właśnie w ramach spółek komandytowych

"W przypadku spółek komandytowych, w których powiązania między wspólnikami nie wskazują na „optymalizacyjny cel” ich utworzenia, przewiduje się wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów komandytariuszy takich spółek" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zobacz także:

Rzecznik MŚP krytykuje objęcie spółek komandytowych CIT-em

Autorzy projektu zapewniają, że w takiej sytuacji "efektywne opodatkowanie pozostanie na porównywalnym poziomie" do efektywnego opodatkowania według obecnych przepisów.

W jakiej formie projekt przejdzie opiniowanie oraz całą ścieżkę legislacyjną? Tego jeszcze nie wiadomo, ale niedługo wszystko powinno się wyjaśnić. Rząd bowiem zapowiadał, że chce przyjąć projekt w III kwartale 2020 roku. A to oznacza, że zostały mu na to dokładnie 2 tygodnie.

bCXaOQZegospodarkakoronawiruskoronawirus kryzysŹródło:money.plKOMENTARZE(3)
Kurs9 min. temuNic nie powinno się płacić oszustom. Zabrać im majątki i rodzinom też bo wiedzą co robią i robią to swiadomie 400 posłów do puchy. Nie znajomość prawa nie zwalnia a ci znają prawo każdy na 25 lat.Ula9 min. temuRozwalac ten kraj to jest cel.........Kurs9 min. temuNic nie powinno się płacić oszustom. Zabrać im majątki i rodzinom też bo wiedzą co robią i robią to swiadomie 400 posłów do puchy. Nie znajomość prawa nie zwalnia a ci znają prawo każdy na 25 lat.Najnowsze komentarze (3)Kurs9 min. temuNic nie powinno się płacić oszustom. Zabrać im majątki i rodzinom też bo wiedzą co robią i robią to swiadomie 400 posłów do puchy. Nie znajomość prawa nie zwalnia a ci znają prawo każdy na 25 lat.Kurs9 min. temuNic nie powinno się płacić oszustom. Zabrać im majątki i rodzinom też bo wiedzą co robią i robią to swiadomie 400 posłów do puchy. Nie znajomość prawa nie zwalnia a ci znają prawo każdy na 25 lat.Ula9 min. temuRozwalac ten kraj to jest cel.........
  1. Polecane
Mieszkanie Plus - jak program wygląda po 4 latach funkcjonowania?Mieszkanie Plus - jak program wygląda po 4 latach funkcjonowania?Rzecznik MŚP chce zmian w opodatkowaniu prezentówRzecznik MŚP chce zmian w opodatkowaniu prezentów"Dam koszty". Rozbito grupę fałszerzy faktur"Dam koszty". Rozbito grupę fałszerzy fakturGórnicy szykują protest. Ogłoszono pogotowie strajkoweGórnicy szykują protest. Ogłoszono pogotowie strajkowePo rozpadzie ZSRR Ukraina startowała z wyższego pułapu niż Polska. Dziś podziwia nasz krajPo rozpadzie ZSRR Ukraina startowała z wyższego pułapu niż Polska. Dziś podziwia nasz krajPakiet mieszkaniowy. Rząd dopłaci nawet 1500 zł do czynszuPakiet mieszkaniowy. Rząd dopłaci nawet 1500 zł do czynszu