Biznes

Średnia płaca. GUS: wzrost zarobków przebił prognozy

Średnia płaca. GUS: wzrost zarobków przebił prognozy

Średnia płaca. GUS: wzrost zarobków przebił prognozy

153Podziel się

Średnia płaca według najnowszych danych GUS to 5371 zł brutto. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku oznacza to podwyżki na poziomie około 5,6 proc. To wynik lepszy od prognoz.

Średnia płaca. GUS: wzrost zarobków przebił prognozy
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu dokładnie 5371,56 zł brutto. (Pixabay)

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek najnowsze wyliczenia dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu dokładnie 5371,56 zł brutto.

Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 5084 zł brutto. Oznacza to, że przez rok zarobki w średnich i dużych firmach wzrosły o 287 zł brutto, czyli o 5,6 proc. To więcej niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się wzrostu płac na poziomie 4,5 proc.

W ostatnich latach normą był roczny wzrost płac rzędu 6-8 proc., jednak zamrożenie gospodarki i powolne wracanie do normalności zmusiło firmy do redukcji nie tylko miejsc pracy, ale także wielkości etatów. Efektem są mniejsze wynagrodzenia oraz wygaszanie silnej przed epidemią presji na podwyżki.

Piątka dla zwierząt. Firmy nie odpuszczą protestów

W poniedziałek GUS podał także średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w całym trzecim kwartale. Wyniosło ono 5371 zł.

Kwoty podawane przez GUS to oczywiście wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. We wrześniu do ręki pracownika zatrudnionego na umowę o pracę trafiło około 3870 zł.

Zobacz też: Namawiają rząd do rewolucji. Kontrakty miałyby zastąpić umowy o pracę i zlecenia

Trzeba pamiętać, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani.

Zatrudnienie

W poniedziałek poznaliśmy także dane dotyczące zatrudnienia. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, liczba osób pracujących w średnich i dużych firmach (z ponad 9 pracownikami) zmalała o 1,2 proc. To prawie tyle, ile prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się spadku o 1,1 proc.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2019 roku tempo zatrudniania nowych pracowników dochodziło do 3 proc. rocznie, a w szczytowym momencie 2017 roku wynosiło około 4,5 proc. Teraz statystyki maleją.

Zobacz też: Emerytalny problem listonoszy. Pandemia zmienia przyzwyczajenia, więc tracą napiwki

Jak przekłada się to na konkretne liczby? Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wzrosło w porównaniu z sierpniem o 17,4 tys. etatów. Przypomnijmy, że kiedy w kwietniu doszło do zamrożenia gospodarki, zatrudnienie spadło aż o 153 tys. etatów.

Od lutego przeciętne zatrudnienie zmalało łącznie o 133,5 tys. etatów. Natomiast w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku jest niższe o nieco ponad 73 tys. etatów.

gospodarkaprzeciętne wynagrodzeniezatrudnienieŹródło:money.pl
ra2 godz. temuCzy nie jest tak, że pracę w pierwszej kolejności straciło tysiące osób najmniej zarabiających i w związku z tym średnia wzrosła?TRS2 godz. temuŚrednia zarobku nie odzwierciedla prawdziwych dochodów w kraju.Grubo ponad 50% obywateli zarabia dużo poniżej tej krajowej.Nie ma z czego się cieszyć.I jeszcze jedna sprawa ,jak to się ma do cen w sklepach ? szczególnie do cen żywności .JUT2 godz. temuNawet jeżeli takie wynagrodzenie na rękę otrzymywałby każdy pracujący Polak ,to i tak jesteśmy jakieś 18 lat za zachodem.Ptak 2 godz. temuSkąd oni to biorą, rzeczywistość jest bardziej przyziemna prawda1 godz. temuCiężka kpina . Płace wzrosły dla zarządów spółek państwowych , reszta ma płace obniżone lub w ogóle nie ma pracy . A te wszystkie statystyki to po to , aby podnieść składki zusowskie.kierownik mag...4 min. temu3.8 nettoPracownik och...5 min. temuMAM ŚREDNIE WYKSZTAŁCENIE I PRACUJĘ JUŻ 24LATA KIEDYŚ NA UMOWĘ O PRACĘ, OBECNIE PRACUJE NA UMOWĘ O PRACĘ IZLECENIE, BO TAK KOMBINUJĄ PRACODAWCY. MÓJ ZAROBEK NETTO NA MIESIĄC TO 1900ZŁ.Kalisz5 min. temuWłasna firma budowlana 20 tys nettoPoznań6 min. temuPolicjant 2900 netto.... 5 lat w służbiePpop6 min. temuStrażak 2700 netto...Julek7 min. temuKsiądz 1900 nettoAlbert7 min. temuHandlowiec w hurtowni materiałów budowlanych 3-4 tys nettoRysiek8 min. temuSpawacz 3500 netto z PoznaniaWarszawa8 min. temuNauczyciel angielskiego 2400 nettoHutnik9 min. temuEmeryt 2100nettoKuba10 min. temuPrawnik 3200 miasto do 100 tysIgor10 min. temuInformatyk ds .zabezpieczeń 7500 nettoBb11 min. temuSprzedawca marketu 2300!nettoAnita12 min. temuPielęgniarka w szpitalu w Wielkopolskim szpitalu w zawodzie 25 lat 4200 netto...Następna strona