Biznes

"Superwizjer" TVN: polska giełda bitcoinów powiązana ze światem przestępczym

Właścicielem katowickiej giełdy kryptowalut Bitbay jest 32-letni Sylwester Suszek. O jego majątku krążą legendy, on sam podsyca te plotki, chwaląc się apartamentem w Dubaju, drogimi samochodami i własnym helikopterem. Jego najnowszym marzeniem jest budowa własnego wieżowca w Katowicach.

Giełdę założyło trzech kolegów z Piekar Śl. zafascynowanych wielkim biznesem. Pieniądze za Sylwestra Suszka wyłożył ojciec, który później przekazał udziały synowi. Dziennikarze „Superwizjera” odkryli jednak, że za BitBay stoi inny udziałowiec Marek K., powiązany ze światem przestępczym.

Zobacz wywiad z Sylwestrem Suszkiem: "Wyedukowałem organy ścigania"

Jak ustalili dziennikarze TVN ma on związek z zabójstwem, do którego doszło na Śląsku w 1995 r. Ofiara została wywabiona z domu przez członków gliwickiego gangu Pokida, przebranych za policjantów. Jednym z nich był 19-letni wówczas Marek K. Za współudział w zabójstwie został skazany na 18 lat więzienia.

Po wyjściu z więzienia Marek K. trafił pod skrzydła Romana Ż., wyżej postawionego w hierarchii członka gangu Pokida, skazanego za sutenerstwo, rozboje i wyłudzenia podatku VAT. W jednej ze spraw dotyczących wyłudzeń podatków świadek zeznał, że faktycznych założycieli giełdy BitBay jest właśnie Roman Ż.

- To nieprawda – twierdzi Sylwester Suszek, którego dziennikarze „Superwizjera” zapytali o powiązania z Romanem Ż. – On tylko przynosi tematy do firmy i za to mu płacę.

Czy giełda powstała za pieniądze pochodzące z wyłudzeń podatku VAT? Kto obraca pieniędzmi na giełdzie?

W trakcie realizacji reportażu dziennikarze otrzymali dwie propozycje przyjęcia łapówki za odstąpienie od realizacji materiału. Najpierw proponowano im kwotę 100 tys. zł, później – miliona zł.

Dziennikarze poinformowali o wszystkim prokuraturę we Wrocławiu i CBŚ. Reporterzy "Superwizjera" mieli spotkać się z ludźmi, którzy proponowali łapówkę pod nadzorem policji, ale nie wyraziła na to zgody Prokuratura Krajowa.

- Nie mam z tym nic wspólnego – zapewnia Sylwester Suszek, gdy dziennikarze zaprezentowali mu nagranie, na którym pada łapówkarska oferta. - Jest wiele osób, które mogą chcieć mi zaszkodzić.

W 2018 r. giełda BitBay trafiła na listę ostrzeżeń KNF za prowadzenie działalności finansowej bez zezwoleń.

,

Tagi: bitcoiny, bitbay, gospodarka, wiadomości