Biznes

Tarcza antykryzysowa. Niektóre dochody od kredytu mieszkaniowego zwolnione z PIT

Tarcza antykryzysowa. Niektóre dochody od kredytu mieszkaniowego zwolnione z PIT

PIT nie będzie pobierany od dochodów (przychodów) z tytułu umorzonych wierzytelności dotyczących kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe, a także ujemnego oprocentowania kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz nominowanych lub indeksowanych do waluty obcej - informuje Ministerstwo Finansów.

To kontynuacja korzystnych rozwiązań dla kredytobiorców w tym dla frankowiczów, przekonuje resort.

Rozporządzenie dotyczy jednak tylko kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. przez podmioty, które podlegają nadzorowi KNF i są uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw, które regulują zasady ich funkcjonowania.

"27 marca 2020 r. minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. poz. 548). Rozporządzenie wejdzie w życie 31 marca 2020 r. i dotyczy dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. Jest to kontynuacja dotychczasowych, korzystnych rozwiązań podatkowych dla osób, które mają kredyt mieszkaniowy (w tym dla tzw. 'frankowiczów')" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Przychody objęte rozporządzeniem, wykazane w otrzymanych od banków PIT-11 za 2019 r., nie podlegają opodatkowaniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:ISBnews