Biznes

Tarcza branżowa. Premier Morawiecki z wizytą w Złotokłosie

Tarcza branżowa. Premier Morawiecki z wizytą w Złotokłosie

Tarcza branżowa. Premier Morawiecki z wizytą w Złotokłosie

4Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził firmę Ekspozycja Servis w Złotokłosie. Zachwalał dotychczasowe działania pomocowe rządu i obiecywał, że po szczepieniach sytuacja wróci do normalności.

Tarcza branżowa. Premier Morawiecki z wizytą w Złotokłosie
Premier Morawiecki z wizytą w Złotokłosie. Odwiedził zakład Ekspozycja Servis (KPRM, Krystian Maj, KPRM)

W czasie swojej wizyty w firmie, która z powodu pandemii koronawirusa i lockdownu znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, szef rządu odniósł się do pomocy udzielanej branżom najbardziej dotkniętym kryzysem.

- Jesteśmy w momencie, w którym trudno jest przesądzić o otwarciu gospodarki - powiedział premier. - Wiem jak jest wam ciężko, ale myślę, że po tym, jak zadziała program szczepionek, sytuacja wróci do normalności.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Jak zapewniał premier, 700 mln zł z tzw. tarczy branżowej jest już na kontach firm. Pomoc dostało ponad 1000 restauracji i punktów gastronomicznych, ponad 200 niepublicznych placówek oświatowych i ponad 500 hoteli.

Jak mówił Morawiecki, na całą pomoc z tej tarczy rząd chce przeznaczyć ok. 40 mld zł, ponad te 150 mld zł, które wcześniej zostało uruchomione.

Ekspozycja Servis działa od 1992 roku i jest jedną z najstarszych prywatnych firm oferujących usługi w zakresie wykonawstwa stoisk targowych, zarówno w kraju jak i za granicą. W jej ofercie znajduje się pełen zakres usług związanych z wystawiennictwem, zaczynając od pomysłu na stoisko, przez projekt, aż do finalnego produktu, jakim jest stoisko "pod klucz".

Bunt przedsiębiorców

Przedsiębiorcy są sfrustrowani przedłużającym się lockdownem, wielu z nich stanęło na skraju bankructwa. To sprawia, że są też zdesperowani, a w aktach desperacji wznawiają działalność, mimo trwającego zakazu i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Sanepid w większości przypadków jest bezlitosny, wystawia kary od 5 do 30 tys. zł, które mają status natychmiastowej wykonalności, co sprawia, że mniej więcej w tydzień na konto przedsiębiorcy może wejść komornik.

Rząd zdecydował ostatecznie o przedłużeniu restrykcji do końca stycznia. Jak podkreślał kilka dni temu, zmusza go do tego sytuacja pandemiczna w kraju.

- Jest kilka branż najmocniej dotkniętych koronawirusem, gdyż musiały być zamknięte. Zostały zamknięte, bo były jednym z głównych źródeł zakażeń - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

I choć przedsiębiorcy skarżą się, że pomoc jest za mała i działa zbyt wolno, to premier jak mantrę powtarza, że rządowe wsparcie płynie szerokim strumieniem do poszkodowanych branż.

- I ja chciałbym, aby te branże mogły zostać w końcu otwarte - zapewnił Morawiecki i dodał jednak, że sytuacja wciąż jest bardzo trudna. Zaapelował, aby wszyscy trzymali się rygorów.

Financial NewsrządpomocŹródło:money.pl
Nie500+12 min. temuMy nie chcemy jałmużny. Chcemy pracować i żyć godnie. Rozumiem że dla pana Morawieckiego z jego tłuszczą wyborczą to zaskoczenie, ale proszę sobie wyobrazić, że tacy Polacy też istnieją...xzcv6 min. temubzdury - kto sie zarazil w hotelu albo na stoku narciarskim albo i na silowni. znalezli sobie kozlow ofiarnych, zeby uspokoic glupsza polowe spoleczenstwa, ktora wierzy w ich brednie. niech (sie) izoluja grupy ryzyka i tyleartur13 min. temuJa juz jego WSZYSTKIE zalety poznalem , wole unikac ,banas +10 min. temuMorawiecki jak Covid - w odwrocie