Biznes

Tarcze się kończą. Co dalej z pomocą dla firm i pracowników?

Tarcze się kończą. Co dalej z pomocą dla firm i pracowników?

Polska okazuje się najhojniejsza, jeśli chodzi o pomoc bezzwrotną dla firm wśród krajów naszego regionu. Nie wystarczy to jednak do uratowania wszystkich firm i miejsc pracy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tarcza 4.0 najpewniej zostanie uchwalona jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, które kończy się 2 czerwca. Wszystko wskazuje na to, że będzie to już ostatni pakiet pomocowy dla firm. To potwierdza, powołując się na informacje z resortu rozwoju, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski.

Jak szacują ekonomiści ING, polski program pomocy bezpośredniej dla firm (bez pożyczek i gwarancji) jest najhojniejszy wśród krajów regionu, a nawet w całej Europie (inne kraje w większym stopniu postawiły na instrumenty zwrotne). W sumie ma on wynieść 6,5 proc. PKB, czyli ok. 130-140 mld zł.

Obejrzyj: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów

Eksperci zastanawiają się jednak, czy to wystarczy i czy rządowa pomoc w pełni i skutecznie odegra swoją rolę. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", tu opinie są różne. W najnowszych, przedstawionych w czwartek badaniach BCC, sami przedsiębiorcy oceniają pomoc ze strony rządu dosyć surowo. Na pytanie, czy zastosowane dotychczas instrumenty w ramach tarczy antykryzysowej oraz tarczy finansowej są wystarczające, by biznes przetrwał, aż 68 proc. odpowiedziało negatywnie. Tylko 32 proc. uważa je za wystarczające.

Jak zauważa Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, wiele zależy od możliwości finansowych państwa. Tarcze antykryzysowe są bardzo kosztowne. Tymczasem minister finansów wciąż nie przedstawił nowelizacji budżetu na ten rok, która pokazywałaby, jak dotychczasowe działania rządu odbiją się na kondycji finansów publicznych.

Zdaniem organizacji biznesowych rząd obecnie powinien skupić się na bezkosztowych działaniach, poprawiających warunki prowadzenia działalności gospodarczej. - Trzeba przywrócić handel w niedziele, poprawić płynność firm poprzez uwolnienie pieniędzy z rachunków VAT - sugeruje Dudek w rozmowie z dziennikiem.

,

Tagi: pomoc państwa, koronawirus kryzys, tarcza antykryzysowa, tarcza 4.0, specustawa, nowelizacja, rząd, przedsiębiorcy, pieniądze dla firm, bezrobocie, pracownicy, pomoc dla firm w kryzysie, gospodarka, wiadomości