Biznes

To koniec ZM Henryk Kania. Wyrok jest prawomocny

To koniec ZM Henryk Kania. Wyrok jest prawomocny

Syndyk masy upadłości spółki ZM Henryk Kania poinformował właśnie o uprawomocnieniu się z dniem 12 października postanowienia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód sprzed czterech miesięcy.

Oficjalnie ogłoszono upadłość zakładów i zatwierdzono warunki sprzedaży majątku przedsiębiorstwa. Za cenę 100 mln zł netto część aktywów przejął Cedrob, który jest liderem w Polsce w produkcji drobiu i znaczącym producentem trzody chlewnej.

Czytaj więcej: Praca nie dla nich? 13,5 mln Polaków poza statystykami. Najwięcej na Śląsku

Warto dodać, że w szczytowym momencie obecności Henryka Kani na giełdzie w 2013 roku cała firma wyceniana była na ponad 500 mln zł.

Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

W ostatnich latach spółka popadła jednak w ogromne problemy finansowe. Rok 2019 stał pod znakiem ogromnych strat. Koszty działalności przekroczyły przychody ze sprzedaży o prawie 900 mln zł.

Ostatni tegoroczny raport finansowy dotyczył pierwszego kwartału, gdy praktycznie cała działalność zakładów mięsnych została wstrzymana. Nawet wtedy firma wykazała prawie 2 mln zł strat.

Historia Zakładów Mięsnych Henryk Kania to ponad 25 lat. Można powiedzieć, że była to firma rodzinna, która z czasem transformowała z niewielkiego zakładu w dużą i prężną sieć wyspecjalizowanych zakładów przetwórstwa mięsnego (Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Mokrsko).

W pewnym momencie zakłady były nawet trzecim największym graczem na rynku wędliniarskim w Polsce. Ostatecznie jednak nie przetrwały próby czasu.

,

Tagi: giełda, wiadomości, henryk kania, upadłość, prawomocny, wyrok, cedrobŹródło:money.pl