Biznes

Unia uruchamia pomoc dla firm. Ruszają wypłaty z EFG

Unia uruchamia pomoc dla firm. Ruszają wypłaty z EFG

EBI zagwarantował 24,6 mld euro pomocy dla małych i średnich firm działających w Unii Europejskiej. Pieniądze mogą być już wypłacane bowiem Europejski Fundusz Gwarancyjny jest w pełni operacyjny - pisze "Rzeczpospolita".

Za pomocą tak zwanej dźwigni finansowej środki te pozwolą sfinansować do 200 mld euro inwestycji. Jak przypomina dziennik, w minionym tygodniu zatwierdzono pierwsze finansowanie: 2,6 mld euro na uruchomienie inwestycji w wysokości 11,3 mld euro.

Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie trafią jednak do wszystkich krajów Wspólnoty, ale jedynie dla członków tej instytucji. Polska jest jej częścią, ale już np Estonia, Łotwa, Rumunia i Czechy zrezygnowały z uczestnictwa w EFG.

Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

Jak podkreśla Teresa Czerwińska, była minister finansów, a obecnie wiceprezes EBI, co najmniej 65 proc. środków przeznaczono dla MŚP w Europie.

- EFG jest ważnym elementem wsparcia polskich podmiotów, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, dotkniętych przez pandemię Covid-19 - zaznaczyła. - Mechanizm finansowy w wysokości 25 mld euro zapewni finansowanie europejskim przedsiębiorstwom, które są rentowne w perspektywie długoterminowej, ale borykają się z trudnościami spowodowanymi obecnym kryzysem – dodała.

,

Tagi: europejski bank centralny, teresa czerwińska, mśpŹródło:money.pl