Biznes

USA. Akcje Philipa Morrisa rosną po tym, jak FDA wydała przełomowy certyfikat systemowi IQOS

USA. Akcje Philipa Morrisa rosną po tym, jak FDA wydała przełomowy certyfikat systemowi IQOS

We wtorek FDA przyznała IQOS-owi oznaczenie MRTP (produkt tytoniowy o zmodyfikowanym ryzyku). W pewnym uproszczeniu jest to certyfikat rządowy, który potwierdza, że posiadający go wyrób tytoniowy stwarza mniejsze zagrożenie dla zdrowia w porównaniu z dostępnymi na rynku produktami (m.in. papierosami).

IQOS jest pierwszym, a zarazem jedynym elektronicznym produktem tytoniowym, który posiada zezwolenie na sprzedaż jako MRTP - podaje portal marketrealist.com. FDA potwierdziła, że produkt ten ogrzewa tytoń, ale go nie pali, przez co zmniejszeniu ulega produkcja szkodliwych substacji chemicznych. Agencja stwierdziła, że użytkowanie IQOS-ów jest mniej szkodliwe dla palaczy oraz osób w ich otoczeniu.

Dyrektor generalny Philip Morris André Calantzopoulos ocenił, że decyzja FDA jest "historycznym kamieniem milowym". Wyjaśnił też, że nie wszyscy palacze zdecydują się na rzucenie papierosów. Ale od teraz firma może ich przekonywać, że wybór IQOS-ów będzie dla nich lepszym rozwiązaniem.

Zobacz też: Podatek cyfrowy. W UE nie ma zgody. "Kraje będą go wprowadzać na własną rękę"

- Dzisiejsza decyzja pozwala poinformować tych dorosłych (którzy palą - red.), że przejście na system IQOS jest lepszym wyborem niż dalsze palenie. Badania naukowe, na których oparła się FDA, pokazują, że całkowite przejście z tradycyjnych papierosów na IQOS-y zmniejsza narażenie na szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne - powiedział Calantzopoulos, cytowany przez Market Realist.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. We wtorek akcje spółki wzrosły do najwyższego poziomu 73,21 dolarów. Na zamknięcie dnia ich wynik wyniósł 72,94 dolary. To wzrost o 3,3 proc. w porównaniu do ceny zamknięcia z poprzedniego dnia.

Według szacunków Philipa Morrisa 10,6 mln osób na całym świecie przerzuciło się na system IQOS. Spółka zakłada, że do 2025 roku liczba ta sięgnie 40 mln palących.

Sprawdź: Szokujące prognozy KE. Inflacja w Polsce sięgnie 4,5 procent

,

Tagi: iqos, giełda, philip morris, philip morris international, fda, wiadomości, wiadomości, wiadomości