Biznes

USA nakłada sankcje za pomoc Wenezueli w handlu ropą

USA nakłada sankcje za pomoc Wenezueli w handlu ropą

Amerykańskie ministerstwo skarbu zamroziło amerykańskie aktywa firmy oraz jej szefa Didiera Casimiro. Jak twierdzi minister Steven Mnuchin, austriacka filia Rosnieftu oraz jej szef "pośredniczyli w sprzedaży i transporcie wenezuelskiej ropy naftowej".

Jak twierdzą władze w Waszyngtonie, Rosnieft odpowiada za znaczną część eksportu wenezuelskiej ropy, a pomoc udzielana rządowi Maduro zapewnia mu kluczowe dla utrzymania władzy finanse.

USA po raz kolejny wezwały do zerwania wszelkich stosunków z rządem Nicolasa Maduro i dały innym firmom 90 dni na zerwanie kontaktów z przedsiębiorstwami z czarnej listy.

Oglądaj też: Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Jak informuje agencja Reutera, zgodę na umieszczenie austriackiej filii Rosnieftu na czarnej liście wydał osobiście prezydent Donald Trump.

O sankcjach nałożonych na rosyjski koncern sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, miał rozmawiać w sobotę z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Nicolas Maduro rozpoczął kolejną kadencję w styczniu 2019 roku, po nieuznanych przez opozycję wyborach. W tym samym czasie prezydentem obwołał się też przywódca opozycji. Od tego momentu Wenezuela pogrążona jest w poważnym kryzysie politycznym.

Rząd Maduro popierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

,