Biznes

Właściciel Zary stworzył imperium na rynku nieruchomości. Ujawnił jego wartość

Właściciel Zary stworzył imperium na rynku nieruchomości. Ujawnił jego wartość

Wartość majątku Amancio Ortegi spadła w tym roku o ponad jedną piątą w następstwie pandemii koronawirusa, która wymusiła zamknięcia sklepów odzieżowych. Notowania hiszpańskiego holdingu Inditex, do którego należy Zara, poszły w dół o 22 proc.

Jednak Ortega, najbogatszy człowiek w Hiszpanii i jeden z najbogatszych ludzi świata, jeszcze przed wybuchem pandemii podjął – jak się okazuje – trafne decyzje dywersyfikując swoje portfolio. W ostatnich latach zainwestował ponad 3 miliardy dolarów w nieruchomości w USA.

Wartość posiadanych przez niego nieruchomości wynosi 15,2 mld euro (17,2 mld dolarów), ujawniła jego firma we wtorek, co daje mu największy portfel nieruchomości wśród najbogatszych Europejczyków.

Trend tak szybko się nie zmieni. Anna Szmeja pewna pozycji galerii handlowych

84-letni Ortega, w ubiegłym roku zainwestował 2,1 mld euro w nieruchomości poprzez holding Pontegadea, w którym posiada ponad 50-proc. udziałów. Jego inwestycje obejmują słynne budynki, takie jak historyczny Haughwout Building na Manhattanie w Nowym Jorku czy najwyższy biurowiec w Miami. W zeszłym roku jego firma inwestycyjna kupiła hotel w centrum Chicago za 72,5 mln dolarów, a wcześniej - budynek w biznesowej dzielnicy Waszyngtonu oraz dwa biurowce w Seattle.

Indeks miliarderów Bloomberga szacuje wartość netto Ortegi na 58,5 mld dolarów, z czego większość pochodzi z jego większościowego pakietu w holdingu Inditex, który jest właścicielem Zary.

Z kolei inwestujący m. in. w nieruchomości holding Pontegadea posiada 59 proc. udziałów w firmie Inditex. W swoich biurowcach wynajmuje powierzchnię gigantom technologicznym, jak Amazon i Facebook. Na liście najemców znajdują się także rywale Inditex – właściciele marek H&M czy Gap.

, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: nieruchomości, zara, amancio ortega, rynek nieruchomości, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełdaŹródło:money.pl