Biznes

Wyrok TSUE. Jest termin kolejnej rozprawy państwa Dziubaków

Wyrok TSUE. Jest termin kolejnej rozprawy państwa Dziubaków

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, termin został wyznaczony na 4 listopada. To wtedy sąd będzie miał możliwość zastosować wyrok TSUE w praktyce.

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że w przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastąpić żadnymi innymi mechanizmami przewalutowania.

Co więcej, Trybunał orzekł, że w takich przypadkach kredyt zostanie przewalutowany na kredyt złotowy, ale z zachowaniem oprocentowania kredytu walutowego. Jeśli klient będzie chciał rozwiązać umowę kredytową, będzie mógł to zrobić, o ile będzie to z korzyścią dla niego.

Zobacz: Justyna Dziubak o wyroku TSUE

Wyrok może mieć olbrzymie znaczenie dla wszystkich spraw frankowych, które są obecnie w polskich sądach.

Jedną z nich jest właśnie ta, którą bankowi Raiffeisen wytoczyli państwo Justyna i Kamil Dziubakowie. Sąd Okręgowy w Warszawie wystosował w ich sprawie pytanie prejudycjalne do TSUE, a Trybunał wydał wyrok.

Teraz ten wyrok w praktyce zastosuje właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

- Liczę na to, że sąd unieważni teraz umowę. Sąd oceni, czy umowa może obowiązywać nadal, czy nastąpi całkowite unieważnienie i rozliczenie z bankiem - powiedziała Justyna Dziubak, cytowana przez PAP.

- Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy zł - dodała Dziubak.

,

Źródło:money.pl