Biznes

Zadłużenie Skarbu Państwa w miesiąc wzrosło o prawie 9 mld zł

Zadłużenie Skarbu Państwa w miesiąc wzrosło o prawie 9 mld zł

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2020 roku wyniosło 1.100,3 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu z sierpniem urosło o 8,9 mld zł, czyli o 0,8 proc. Tak wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

Jeśli chodzi o podział na kryterium miejsca emisji, to dług krajowy wyniósł na koniec września ok. 836,8 mld zł, a dług w walutach obcych ok. 263,5 mld zł, czyli 24 proc. całego długu Skarbu Państwa.

Resort podał dziś także, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia wyniosło 1.091,38 mld zł, co oznacza spadek o 0,3 proc. w porównaniu do lipca.

Będą kolejne restrykcje? "Przygotowujemy wariant najgorszy"

Zadłużenie Skarbu Państwa to zobowiązania zaciągnięte przez rząd m.in. na pokrycie deficytu budżetowego. Jest to jeden ze składników długu publicznego. Dwa pozostałe to dług lokalny samorządów oraz dług sektora ubezpieczeń społecznych.

Zobacz też: Polska w centrum uwagi. Fatalne wieści. "I co mają sobie pomyśleć?"

Przypomnijmy, że na koniec sierpnia w budżecie państwa odnotowano 13,3 mld zł deficytu. Deficyt po wrześniu będzie prawdopodobnie na podobnym poziomie, ok. 13 mld zł, powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Interii.pl.

,

Tagi: gospodarka, skarb państwa, finanse państwaŹródło:money.pl