Biznes

Zakaz handlu w niedzielę. Senacka komisja chce jego uchylenia

Zakaz handlu w niedzielę. Senacka komisja chce jego uchylenia

W poniedziałek senatorowie podczas obrad komisji zdrowia zajmowali się kolejną wersją tzw. ustawy covidowej, uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Przewiduje ona m.in. dodatki do pensji dla medyków, którzy pracują przy walce z epidemią koronawirusa.

Jednocześnie korzystając z tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej senatorowie postanowili rozpocząć pracę nad nową ustawą, która ma uchylić zakaz handlu w niedziele.

Senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld argumentował, że brak możliwości zrobienia zakupów w niedziele powoduje, że w inne dni - przede wszystkim w piątek i w sobotę - sklepy są przepełnione, co na pewno sprzyja rozwojowi epidemii.

Zakaz handlu do zniesienia? "Teraz nie. W sklepach też jest niebezpiecznie"

Otwarcie sklepów w niedziele miałoby również pomóc szybciej wyjść polskiej gospodarce z kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa.

Jednocześnie autorzy ustawy chcą zapewnić pracownikom handlu przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. Dzięki temu nie dochodziłoby do sytuacji, że pracownik wbrew swojej woli pracowałby na przykład przez 4 niedziele z rzędu.

Taka ustawa na pewno uzyskałaby poparcie organizacji pracodawców. Niedawno informowaliśmy, że taki postulat wysunęła Rada Przedsiębiorczości.Należą do niej Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

,

Tagi: gospodarka, koronawirus, koronawirus kryzys, zakaz handlu, handelŹródło:PAP