Biznes

Zakaz lotów do kolejnych krajów. Rząd w ostatniej chwili zmienia termin

Zakaz lotów do kolejnych krajów. Rząd w ostatniej chwili zmienia termin

Nowa, zaktualizowana lista krajów objętych zakazem lotów do Polski będzie obowiązywać od 1 września - przekazał TVN24 wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Osoby powracające z państw objętych zakazem będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę - poinformowało z kolei Ministerstwo Zdrowia.

W związku z pandemią COVID-19 rząd planuje przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym. Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów na czarną listę może trafić ponad 60 krajów, z których nie będzie można przylecieć do Polski. Są to między innymi Hiszpania, Malta czy Albania.

Nowe przepisy miały obowiązywać od 26 sierpnia, ale w ostatniej chwili zaszły zmiany - nowym terminem jest 1 września. W ten sposób rząd chce dać kilka dodatkowych dni na powrót do kraju osobom, które przebywają na przykład w Hiszpanii.

Aktualne rozporządzenie rządu, które utraci swoją moc we wtorek 25 sierpnia obejmuje 44 kraje z zakazem lotów. Jak poinformował Horała, od jutra do 1 września obecnie obowiązująca lista zostanie przedłużona, a nowa lista będzie obowiązywać od początku przyszłego miesiąca.

Kwarantanna

"Osoby powracające z państw objętych zakazem będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę" - poinformował w komunikacie Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował TVN24 Biznes we wtorek po południu w rozmowie telefonicznej, że termin wprowadzenia kwarantanny nie jest jeszcze ustalony. Nie wiadomo więc, czy samoizolacja zacznie obowiązywać wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia o zakazie lotów, czy może kilka dni później.

Na wtorkowej konferencji prasowej Kraska podkreślił, że turyści powinni liczyć się z tym, że możliwość powrotu do kraju może być ograniczona, a wyjazd zagraniczny może się skończyć dwutygodniową kwarantanną.

Pomoc z MSZ

Kraska był pytany też, czy niektóre kraje, jak Hiszpania mogą pojawić się na liście zakazów lotów w późniejszym terminie tak, aby Polacy przebywający w tym kraju zdążyli wrócić do ojczyzny. - Myślę, że dajemy z dużym wyprzedzeniem tę listę, dlatego turyści powinni się z tym liczyć, że ta możliwość powrotu może być ograniczona - powiedział wiceminister zdrowia.Dodał jednak, że "jeżeli będą takie przypadki, że ktoś nie zdążył wrócić, na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom".

Podkreślił, że Polska jest pięknym krajem i w dobie koronawirusa bezpieczniej jest wypoczywać na miejscu.

Pytany, czy jego zdaniem ta lista powinna być poszerzana, odpowiedział, że jest ona na bieżąco aktualizowana. - Monitorujemy te kraje. Ta lista się zmienia. Sytuacja epidemiologiczna jest tak dynamiczna w tej chwili w całej Europie, że ta lista może być na plus, ale także może być na minus, czyli tych nowych krajów może niestety przybywać - powiedział Kraska.