Biznes

ZM Kania. Cedrob wydzierżawi majątek zakładów za 300 tys. zł miesięcznie

ZM Kania. Cedrob wydzierżawi majątek zakładów za 300 tys. zł miesięcznie

"Rada wierzycieli ZM Kania wyraziła zgodę na wydzierżawienie majątku spółki na 12 miesięcy Cedrobowi za 300 tys. zł miesięcznie" - podają ZM Kania w komunikacie, który przywołuje PAP. Spółka informuje także o odnalezieniu serwera produkcyjnego oraz "odmowie ze strony Urzędu Skarbowego zaliczenia zwrotu VAT na poczet zobowiązań z tytułu podatku dochodowego".

Czytaj też: Wyprzedaż akcji ZM Kania. Główny akcjonariusz traci kontrolę

ZM Kania, na podstawie umowy-dzierżawy, odda Cedrobowi "do używania i pobierania pożytków przedsiębiorstwo spółki obejmujące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rozbioru, produkcji, przetwórstwa, konfekcjonowania i dystrybucji mięsa" - podano w komunikacie.

Czytaj także: Prokuratura: ZM Kania wyłudzały VAT. Są zarzuty

Decyzję rady wierzycieli może jeszcze uchylić sędzia-komisarz. Jeśli nie, Cedrob będzie płacił ZM Kania 300 tys. zł miesięcznie oraz pokrywał koszty działalności. Umowę zawarto na 12 miesięcy, choć warunkiem zawieszającym jest uzyskanie zgody na przejęcie kontroli nad ZM Kania ze strony prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. ZM Kania cały czas mogą "wszcząć procedurę sprzedaży przedmiotu dzierżawy", jednak to dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu.

Jak przypomina PAP, Zakłady Mięsne Henryk Kania od 7 czerwca znajdują się w trakcie przyspieszonego postępowania układowego. Na początku września Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uchylił zarząd własny dłużnika nad całością majątku i ustanowił zarządcę w osobie Mirosława Mozdżenia.

Obejrzyj: Henryk Kania na krawędzi. Cała branża ma niską rentowność

,