Biznes

Zmiany w podatku dochodowym. Dotkną wolne zawody i konsumentów

Zmiany w podatku dochodowym. Dotkną wolne zawody i konsumentów

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, w tym zryczałtowanym, wzbudził sprzeciw zarówno adwokatów, jak i przedstawicieli samorządów - pisze "Gazeta Wyborcza".

Rząd zamierza wprowadzić ryczałtowy podatek i podwyższyć limit uprawniający do takiego rozliczania z obecnych 250 tys. euro. do 2 mln euro. To ośmiokrotne zwiększenie pozwali objąć większą grupę podatników.

Przedsiębiorcy są zadowoleni, bowiem - jak podkreślają - ryczałt oznacza jasne stawki i limity czyli proste rozliczanie, bez narażania się na różnice z wyliczeniami fiskusa, a co za tym idzie na kary.

Wolne zawody potraktowane inaczej

W czym więc problem? Ustawa uderza jednak w wolne zawody - przekonują adwokaci. A wszystko przez różne stawki dla poszczególnych branż.

Przykład? 17-proc. będzie się należeć od przychodów osiąganych w zakresie wykonywania wolnych zawodów, a 15-proc. dla przychodów ze świadczenia usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów - wskazuje dziennik.

Podatki. Rząd łata dziurę budżetową

Według Naczelnej Rady Adwokackiej to dyskryminacja wolnych zawodów. Dodatkowo przełoży się na wyższe koszty dla konsumentów. Korzystający z usług prawnych będą musieli zapłacić więcej.

Samorządy stracą

Niezadowolone z planowanych rozwiązań są również samorządy. Dlaczego? Bowiem uszczupla to ich przychody, jednocześnie zwiększając dochód budżetu centralnego.

Otóż samorządy mają swój udział w podatkach dochodowych. Kłopot w tym, że nie we wszystkich. Zryczałtowany podatek dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w całości trafia do budżetu państwa - wyjaśnia "Wyborcza".

Podniesienie limitu spowoduje, że więcej podatników załapie się na ryczałtowy podatek, a więc odda państwu daninę, uszczuplając jednoczenie przychód samorządów.

O jakich kwotach mówimy? 17 mld zł przez najbliższe dziesięć lat ma zyskać państwo, podczas gdy dekada ta będzie oznaczała 14 mld zł straty dla samorządów - wyjaśnia dziennikowi Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

,

Tagi: podatki, podatek dochodowy w polsce, samorządyŹródło:money.pl