Biznes

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług będzie reprezentował interesy firm pokrzywdzonych przez epidemię

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług będzie reprezentował interesy firm pokrzywdzonych przez epidemię

- Właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych zrzeszyli się, by razem podejmować działania, które przyczynią się do ratowania polskich firm, a co za tym idzie miejsc pracy setek tysięcy pracowników, a także całej rzeszy kooperantów współpracujących z nimi na co dzień. Związek wypracował wspólnie postulaty, z którymi zwrócił się w liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz. W obecnej sytuacji konieczne jest bowiem natychmiastowe wsparcie ze strony państwa - napisano w komunikacie prasowym.

Związek zwrócił się w liście do rządu z postulatami, w których wskazuje kierunkowe obszary oraz propozycje do dyskusji i wypracowania docelowych rozwiązań.

Kluczowe postulaty to m.in. wypracowanie rozwiązań przejściowych na czas recesji i okres wychodzenia z recesji polegających na przywróceniu handlu w niedziele i wprowadzenie przepisów pozwalających na skrócenie wymiaru czasu pracy wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia.

Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

Branża proponuje też wprowadzenie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (w tym do systemu równoważnego czasu pracy) na mocy decyzji pracodawcy i, pod pewnymi warunkami, wyłączenie - na czas recesji i wychodzenia z niej - stosowania przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Polskie firmy z sektora detalicznego oczekują również przepisów zapewniających przekazanie osobom fizycznym środków finansowych koniecznych do bieżącego utrzymania, co wzmocniłoby popyt.

Wśród członków Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług są:

Agata Meble

Answear

Apart

Big Star Ltd

CCC, Gino Rossi

Cocodrillo

Sowa Sp. J.

Diverse

Duka

Gatta

Home&You

Inglot Sp z o.o.

Kan Sp. z o. o. (Tatuum)

Kazar Sp z o.o.

Lancerto S.A.

LPP SA (Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay)

Martes Sport

Mediaexpert

Medicine

Monnari

Neonet S.A.

Ochnik S.A.

Redan S.A

Ryłko

Smyk

Solar

Yes S.A

Wojas Sp z o.o.

VRG S.A. (Wólczanka, Kruk, Vistula, Deni Cler, Bytom)

Venezia

4F OTCF Sp z o.o.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie).
,

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem