Kultura

Agnieszka Holland laureatką gdyńskich Złotych Lwów

Agnieszka Holland laureatką gdyńskich Złotych Lwów

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland został najlepszym filmem Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Najwięcej nagród zdobył "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy.

To trzecie Złote Lwy, które trafiły w ręce Holland. Wcześniej reżyserka wygrała z "W ciemności" oraz z "Gorączką".

"Obywatel Jones" swoją światową premierę miał w lutym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. To opowieść o młodym walijskim dziennikarzu Garetcie Jonesie (w tej roli James Norton), który w latach 30. XX wieku odkrył dla świata tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Holland podczas inauguracji festiwalu zwróciła uwagę, że "Obywatel Jones" to film historyczny, ale pytania, które stawia, są "ciągle albo znowu aktualne". - Czym jest dziennikarstwo? Czym jest prawda? Czym są fake newsy i dlaczego są używane? Czym jest korupcja mediów i do czego prowadzi tchórzostwo rządów? Do czego prowadzi obojętność społeczeństw? Jaka jest cena odwagi w trudnych czasach i czy dziennikarz nie ma obowiązku być odważnym? - pytała. - Myślę że są takie czasy, kiedy odwaga co prawda jest droga, ale szalenie ważna. Myślę, że odważni powinni być nie tylko dziennikarze, ale również filmowcy – stwierdziła

Poza główną nagrodą festiwalu, jury doceniło Grzegorza Piątkowskiego, który stworzył do "Obywatela Jonesa" scenografię.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy zebrał najwięcej nagród w tegorocznej edycji. Poza Srebrnymi Lwami - drugą co do ważności nagrodą Konkursu Głównego - doceniono: Dawida Ogrodnika (najlepsza rola męska), Leszeka Możdżera (najlepsza muzyka), Jolantę Dańdę (najlepsza charakteryzacja), Agatę Culak (najlepsze kostiumy).

W jury Konkursu Głównego 44. FPFF w Gdyni zasiedli: reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko (przewodniczący), scenografka Ewa Braun, producent Piotr Dzięcioł, aktorka Bożena Dykiel, montażysta Paweł Laskowski, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, reżyserka Maria Sadowska, reżyser dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski oraz autor zdjęć filmowych i reżyser Jerzy Zieliński.